از ابتدای آذرماه بر اساس دستورالعمل جدید ستاد ملی مقابله با کرونا، محدودیت‌های جدیدی در سراسر کشور اعمال شده است که اصناف نیز شامل برخی از این محدودیت‌ها هستند.
کد خبر: ۹۱۸۵۰۳
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴ 22 November 2020

به گفته رسول جهانگیری، عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران حمایت مالی از واحدهای صنفی که با اجرای مصوبه ستاد ملی مقابله با شیوع ویروس کرونا آسیب اقتصادی دیده‌اند، در حیطه اختیارات اتاق اصناف نیست و بسیاری از مشاغل همچون صنف تالارها و قهوه‌خانه‌ها از دست رفته‌اند. علاوه بر این وام‌های کرونایی دولت برای حمایت از واحدهای صنفی آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا به تعداد قابل توجهی از واحدهای صنفی تعلق نگرفت و در حال حاضر تعداد محدودی از واحدهای صنفی که موفق به دریافت این وام شده بودند نیز توانایی بازپرداخت اقساط آن را ندارد.

وی افزود: کارنامه فعالیت اصناف نشان داده است که همواره با دولت‌های مختلف همکاری کرده و از هر تصمیمی که دولت بگیرد پیروی می‌کنند. علاوه بر این به جریانات سیاسی کشور وصل نبوده و سیاسی کاری نمی‌کنند و با این هدف که عرضه ارزاق عمومی مردم و خدمات مورد نیاز آنها با مشکل مواجه نشود دولت‌ها را همراهی می‌کنند.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران با بیان اینکه امروز نیز اصناف پیرو تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستند و آن‌ها را اجرا می‌کنند اما گله‌مند نیز هستند، تاکید کرد: اصناف در ویترین دید مسئولان قرار دارند و برای انواع تصمیم‌گیری‌ها اولین قشری که مورد هدف قرار می‌گیرد اصناف است.

وی گفت: در روزهای اوج شیوع بیماری کرونا، اتاق اصناف اصفهان بیش از ۲۰ هزار کمک مومنانه در نوبت‌های مختلف در اختیار مردم قرار داد؛ با وجود مشکلاتی که محدودیت‌های جدید برای اصناف ایجاد می‌کند، در اجرای آن همراهی می‌کنیم اما باید به این نکته توجه شود که در تصمیم گیری‌ها از اصناف حمایت نمی‌شود.

جهانگیری افزود: سازمان بازرسی و بسیج اصناف در این دو هفته همچون گذشته وظایف خود را انجام می‌دهند و به واحدهای صنفی اطلاع رسانی شده است. نباید انتظار داشت در شرایط کنونی اقتصاد برخورد قهری با اصناف نشود و مطمئناً مشاغلی که شامل محدودیت‌ها باشند از قوانین پیروی خواهند کرد.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران تصریح کرد: مجلس باید از نهادهای خصوصی و اصل ۴۴ و تفویض اختیار به بخش خصوصی حمایت کند. در چند سال اخیر سه وزیر در وزارت صمت تغییر کرد؛ اصناف یتیمان وزارت صمت هستند که سایر وزارتخانه‌ها در صدد در اختیار گرفتن آن‌ها هستند. متولیان دولتی و مجلسی‌ها اصناف را ببینند. برخی از نمایندگان، اصناف را رقیب خود می‌دانند در حالی که اصناف در کف بازار به حتی به حادثه‌دیدگان زلزله‌ها و سیل‌ها کمک میلیاردی کردند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران از اصناف شروع شد اگر بازار همراهی نمی‌کرد انقلاب موفق نمی‌شد، اصناف در انقلاب سهیم هستند اما حق اصناف هیچ زمانی داده نشده است. حقی از دولت‌ها نمی‌خواهیم اما در تصمیم‌گیری‌های خود باید اصناف را دخیل کنند و پیشنهادات این قشر در جلسات ستاد کرونا دیده شود و درخواست‌های آنها را پذیرا باشند.

منبع:ایمنا

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار