سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و پژوهش سازمان پسماند شهرداری اصفهان گفت: برای تکمیل مجتمع فناوری‌های زیست محیطی مدیریت پسماند این کلانشهر به ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات نیاز است.
کد خبر: ۸۵۲۸۰۹
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۸ 20 May 2020

محمدرضا اکبری افزود: تاسیس این مجتمع به کاهش دفن پسماند، افزایش میزان بازیافت مواد و تولید انرژی تجدیدپذیر از منبع پسماند شهری منطبق با سیاست‌های توسعه پایدار و بر مبنای قانون حفاظت از خاک منجر خواهد شد.

وی اظهارداشت: این مجتمع شامل سه واحد پردازش پسماند شهری شامل تفکیک و پردازش پسماندها برای بازیافت و تبدیل به کود کمپوست و جداسازی پسماندهای غیرارگانیک با استفاده از تجهیزات متعدد و به روز دنیا بر عهده دارد.

وی تصریح کرد: اکنون گام "خطوط پردازش پسماند شهری" از این طرح در حال احداث است و واحد دوم مجتمع با هدف تولید برق به روش هاضم"بیهوازی" از بخش ارگانیک و پردازش شده خروجی از واحد اول به عنوان خوراک ورودی استفاده می‌کند تا در افق طرح، به توان تولید بیش از  هفت مگاوات برق به ازای ۶۰۰ تن مواد ارگانیک(پسماند غذایی) و کمپوست مرغوب دست یابد که  این طرح در مرحله آزمایشی در حال ساخت و راه‌اندازی است.

وی خاطرنشان کرد: سومین بخش این مجتمع زیست محیطی با هدف تولید سوخت مایع به روش پیرولیز از بخش غیر ارگانیک مانند پسماندهای پلاستیکی و پلیمری، از خروجی‌های واحد اول به عنوان خوراک ورودی استفاده می‌کند تا بتواند هیدروکربن صادراتی تولید کند و این بخش اکنون در مرحله طراحی است.

اکبری با اشاره به نوآورانه بودن این طرح در کشور، بیان کرد: سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان برای اولین بار در کشور نسبت به بومی‌سازی، طراحی و ساخت تجهیزات خط پردازش برگرفته از یک طرح اروپایی، همچون سرند بالستیک، دستگاه پایلوت هاضم، با کیفیت قابل رقابت در این مجتمع بزرگ اقدام کرده است.

 سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و پژوهش سازمان پسماند شهرداری اصفهان به رایزنی‌های صورت گرفته با سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به منظور دریافت تسهیلاتی برای تکمیل این ابر طرح اشاره و اضافه کرد: با توجه به پیشتاز بودن اصفهان در تاسیس خطوط پردازش که اکنون طرح تاسیس خطوط جدید آن بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد برای دریافت تسهیلات از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به منظور اتمام عملیات ساخت آن، مطابق با بند ط تبصره ۶ قانون بودجه ۹۸ اعلام درخواست شده است.

وی تصریح کرد: دریافت این تسهیلات می‌تواند به این منجر شود که مجتمع بتواند به سرعت مراحل اجرایی را طی کرده و اتفاقات مثبتی را در زمینه مدیریت پسماندها در اصفهان رقم بزند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار