رئیس سازمان خصوصی‌سازی کشور گفت: ظرفیت تولید ریل در ذوب‌آهن اصفهان فراتر از کل نیاز کشور به این محصول استراتژیک است و بنابراین نیازی به واردات آن نخواهیم داشت.
کد خبر: ۸۲۳۶۹۷
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸ 17 February 2020

به گزارش تابناک اصفهان به نقل از روابط عمومی شرکت ذوب‌آهن اصفهان، علیرضا صالح با حضور در ذوب‌آهن اصفهان ضمن بازدید از بخش‌های مختلف شرکت با منصور یزدی‌زاده مدیرعامل و محمد زارع پور اشکذری عضو هیات مدیره شرکت و تنی چند از دیگر مسئولین ذوب‌آهن دیدار و گفت‌وگو کرد.

صالح در این دیدار طی سخنانی گفت: بنده از سالیان گذشته با ذوب‌آهن اصفهان و بخش‌های مختلف آن آشنایی داشتم، امروز از دستاوردهای جدید این شرکت بازدید خوبی صورت گرفت؛ ذوب‌آهن اصفهان در گذشته به عنوان قطب تولید مقاطع ساختمانی کشور شناخته می‌شد اما امروز سبد متنوع  تولیدات آن علاوه بر مقاطع محصولات دیگر مانند انواع ریل، ورق سازه‌های فولادی و ... را نیز شامل می‌شود و بسیار خوشحال هستم که این شرکت مادر صنعتی روند رو به رشدی را در پیش گرفته است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: پروژه تولید ریل یکی از آرزوی‌های کشور بود و برای توسعه زیر ساخت‌ها این محصول وارد می‌شد اما هم اکنون محصول استراتژیک ریل مطابق با استانداردهای روز دنیا در ذوب‌آهن اصفهان تولید می‌شود که افتخار بزرگی برای ایران اسلامی به شمار می‌رود؛ امروز از نزدیک بالغ بر 10 هزار تن ریل تولیدی این شرکت را مشاهده کردم که آماده بارگیری است و این مهم نشان دهنده مدیریت هوشمند و توانمند ذوب‌آهن اصفهان و همدلی کارکنان این شرکت مادر صنعتی برای تولید محصولات دارای ارزش افزوده بالا است.

وی اظهار داشت: ظرفیت تولید ریل در ذوب‌آهن اصفهان فراتر از کل نیاز کشور به این محصول استراتژیک است و بنابراین نیازی به واردات آن نخواهیم داشت؛ همچنین باتوجه به زیرساخت‌هایی که در کشورهای همسایه وجود دارد زمینه صادرات ریل ذوب‌آهن اصفهان به کشورهای دیگر فراهم است و این امر، ارزش‌آفرینی بیشتر را رقم می‌زند.

صالح تصریح کرد: در قانون برنامه چهارم این موضوع مطرح شد که اگر مواد معدنی به صورت خام یعنی با ارزش افزوده کمتر صادر شود، برای آن مالیات بر صادرات مواد خام در نظر گرفته شود که لیست آن‌ها نیز مشخص شد؛ در فرایند و زنجیره تولید فولاد، زمانی که قرار شود کنسانتره را صادر کنند، ارزش افزده کمتری دارد اما اگر همین مواد اولیه به گندله، شمش، ورق و محصولات ساختمانی تبدیل می‌شد ارزش افزوده به مراتب بالاتری دارد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی کشور ادامه داد: ذوب‌آهن اصفهان مجموعه کامل و توانمندی است که سنگ آهن را به محصولات فولادی متنوع تبدیل و ارزش‌آفرینی بسیاری را برای کشور ایجاد می ‌کند.

وی افزود: هم‌اکنون طرح‌های توسعه و پروژه‌های بزرگی در این مجتمع فولادی راه‌اندازی شده است و ظرفیت 600 هزار تنی آن به حدود 4 میلیون تن افزایش یافته است و پروژه‌های بسیاری نیز در این شرکت در دست برنامه‌ریزی و اجرا قرار دارد.

منصور یزدی‌زاده نیز گفت: سنگ آهنی که وارد ذوب‌آهن اصفهان می‌شود به صورت کامل تا آخر ماده آن مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ سنگ آهنی که در کارخانه به ریل تبدیل می‌شود ذاتاً عناصری دارد که در فرایند تولید فولاد مضر شناخته شده است بنابراین از سرباره جدا می‌شود و آن در داخل شرکت به محصولات دیگر مانند بلوک، موزاییک و ... تبدیل می‌شود.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن افزود: در راستای کاهش هزینه‌ها ذوب‌آهن اصفهان به عنوان شرکتی که از شیوه روز دنیا (کوره بلند) برای تولید فولاد استفاده می‌کند، پروژه PCI را نیز راه‌اندازی کرد تا مصرف کک را از این طریق به میزان 150 کیلوگرم کاهش دهد.

وی گفت: ذوب‌آهن اصفهان شرکتی است که از یارانه انرژی مانند سایر صنایع برخوردار نیست و گازی که به این شرکت داده می‌شود با تعرفه صنعتی است و نه نیروگاهی اما با این وجود و چالش‌های دیگر توانسته سبد متنوع ریل و محصولات مختلف را تولید کند و هم اکنون محصولات مختلف این شرکت به کشورهای گوناگون دنیا صادر می‌شود.

یزدی‌زاده افزود: این شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها از ماده ۱۴۱ خارج شد و هم اکنون از شرایط بهتری برخوردار است اما به دلیل کمبود مواد اولیه قادر نیست با تمام ظرفیت تولید داشته باشد.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن تصریح کرد: همدلی خوبی بین کارکنان شرکت وجود دارد و تلاشگران شرکت با کوشش شبانه‌روزی خود رکوردهای خوبی را در کارنامه ذوب‌آهن به یادگار ثبت کردند و نشان دادند تحریم‌های ظالمانه دشمن تاثیری بر فعالیت آن‌ها نخواهد داشت.  

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار