استاندار اصفهان گفت: واحدهای دامی به‌دلیل وجود فضولات خود و انباشت حشرات در ماه‌های گرم سال، موجب انتقال بیماری می‌شوند بنابراین انتقال آن‌ها به بیرون شهرها و روستاها ضروری است.
کد خبر: ۸۱۵۵۹۰
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲ 19 January 2020

به گزارش تابناک اصفهان به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، عباس رضایی در هشتمین جلسه کارگروه ماده ۱۱ در استانداری اظهار داشت: در گذشته به برخی گاوداری‌ها مجوز احداث داده‌ شده است اما با گذشت زمان و وسعت محدوده شهرها و روستاها، این واحدهای دامی در نزدیکی روستا و شهر قرار گرفته‌اند.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه مساله بهداشت محیط و خانواده‌ها و سلامت افراد از هر چیزی مهم‌تر است، اضافه کرد: این واحدهای دامی به‌دلیل وجود فضولات خود و انباشت حشرات در ماه‌های گرم سال، موجب انتقال بیماری می‌شوند بنابراین انتقال آن‌ها به بیرون شهرها و روستاها ضروری است. 

وی همچنین با اشاره به مواد ۲۷ و ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب که اخیراً آئین‌نامه آن توسط وزیر نیرو ابلاغ شده‌ است، ادامه داد: این مواد قانونی به صاحبان چاه‌ها اجازه می‌دهد که اگر در محدوده چاه خود زمینی ندارند بتوانند چاه خود را با فاصله‌ای در نزدیک محدوده زمین کشاورزی‌شان منتقل کنند.

رضایی تصریح کرد: در کارگروه ماده ۱۱ به سه گاوداری پروانه‌دار از جمله یک گاوداری‌ در گلپایگان که متقاضی جابه‌جایی چاه‌های مجوزدار خود بودند بر اساس ماده ۲۷ و ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب مجوزهای لازمه داده شد.

وی اظهار داشت: موضوع ایجاد یک واحد گاوداری پنج هزار راسی در فریدون‌شهر نیز در این کارگروه مطرح و مقرر شد بررسی بیشتری در این زمینه صورت بگیرد و در نوع کشت و زرعی که برای علوفه دام‌ها نیاز است، بررسی‌ مجددی انجام شود.

استاندار اصفهان، واحدهای بزرگ گاوداری را تولیدکننده گاز متان و مُضر و ناسازگار با محیط‌زیست برشمرد و خاطرنشان کرد: مقرر شد در کنار این گاوداری‌ها، واحدهای دیگری نیز احداث شود تا علاوه بر تولید گوشت دام و شیر، در راستای حفظ محیط‌زیست و جلوگیری از آلودگی هوا اقدامات مفیدی صورت پذیرد.

وی توسعه گاوداری‌های موجود را مشروط به ایجاد این واحدهای دوستدار محیط‌زیست و حذف‌کننده گاز متان دانست و افزود: دامداران در کنار واحدهای دامی، کشت هیدروپونیک راه‌اندازی کنند و صنف کشاورزی نیز در این زمینه اقدام کنند.

رضایی خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی اصفهان در سال جدید باید کشت هیدروپونیک باشد و در صورت نیاز در این راستا تسهیلات نیز ارائه شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار