مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: ۵۲۰ نفر از مدیران عضو مدیریت بحران استان، آموزش‌های پیشگیری و کنترل حوادث را مطابق با قانون جدید مدیریت بحران فرا گرفتند.
کد خبر: ۸۱۵۲۲۶
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴ 18 January 2020

منصور شیشه فروش افزود: در این راستا تاکنون چهار دوره آموزشی مدیریت سوانح و بلایا برای شهرستان‌های جنوبی، شمالی، مرکزی و غربی استان با هدف ایجاد انسجام و هماهنگی بین عوامل و چابک‌سازی برنامه‌های مدیریت بحران برگزار شده است.

وی اظهار داشت: این دوره‌ها در شهرستان‌های جنوبی استان شامل شهرضا، سمیرم و دهاقان در منطقه مرکزی استان از جمله اصفهان، نجف‌آباد، خمینی‌شهر، برخوار، شاهین‌شهر و فلاورجان در مناطق شمالی مانند کاشان، نطنز، اردستان، نایین، خوروبیابانک و آران و بیدگل و همچنین در غرب استان برای شهرهای فریدن، خوانسار، چادگان، گلپایگان، فریدونشهر، بویین میاندشت و تیران و کرون برگزار شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: این دوره‌ها در مدت یک یا ۲ روزه و با حضور اساتید مربوطه از دانشگاه‌های صنعتی و  اصفهان برپا شد.

وی یاآور شد: در این دوره‌ها مباحثی درخصوص سیل و پیشگیری و مخاطرات آن، وضعیت زلزله‌خیزی، فرونشیت زمین، آلودگی هوا،  خشکسالی، آلودگی منابع آب و حوادث جاده‌ای مطرح شد.

شیشه فروش با اشاره با اهداف اصلی مدیریت بحران شامل برنامه‌ریزی، سازماندهی نیروهای عملیاتی و فرماندهی حادثه، هماهنگی، گزارش‌گیری و بودجه و تشکیلات گفت:  در این دوره‌های آموزشی، برنامه ریزی برای وحدت فرماندهی در حوادث غیرمترقبه صورت گرفت.

وی تصریح کرد: مدیران عضو مدیریت بحران استان در این دوره‌ها فرا گرفتند که با مرور و تمرین سناریورهای عملیاتی فرا گرفتند که زمانی که حادثه‌ای روی می‌دهد چه مراحلی را از جمله  عملیات جستجو و نجات، کمک‌های اولیه، تریاژ، انتقال به مراکز درمانی، ارزیابی اولیه، پاکسازی محیط و جمع آوری ضایعات، تامین آب و غذای اضطراری، سرپناه اضطراری، بازسازی جاده‌ها راه ها، منازل و فرودگاه‌ها را باید طی کننند.

این مسوول با اشاره به ابلاغ قانون جدید مدیریت بحران گفت:  اصفهان اولین استانی است که به سرعت وارد عمل شد و برای هر شهرستانی وضعیت خطرپذیری و ضریب آسیب پذیری و راهکارهای پیشگیرانه در برابر حوادث را مشخص و به دستگاه‌های اجرایی مربوطه اعلام کرد.

وی ادامه داد: در این دوره‌ها چشم انداز و سیاست‌های کلی نظام در پیشگیری و کنترل حوادث با هدف افزایش و گسترش آگاهی و فرهنگ ایمنی، آماده سازی مردم و متولیان برای رویارویی با عوارض ناشی از حوادث غیرمترقبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شیشه فروش در پایان مهمترین سیاست این اداره کل را  پیشگیری و کاهش حوادث شامل به‌کارگیری برنامه‌های جامع علمی برای بازتوانی روحیه آسیب دیدگان و بازسازی اصولی مناطق آسیب دیده، تقویت روحیه و آمادگی لازم برای عملیات سریع و موثر جست و جو در ساعات اولیه، امداد، اسکان موقت آسیب‌دیدگان و گسترش‌های نظام‌های بیمه‌ای موثر در جبران خسارت، نظام هشدار سریع و پیش آگاهی در برابر حوادث عنوان کرد.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار