مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: از جمله برنامه‌های اساسی برای پیشگیری و رفع آلودگی هوا درکلانشهر اصفهان اجرای طرح مطالعاتی منشاء یابی آلاینده‎‌هاست.
کد خبر: ۸۱۱۷۴۸
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱ 06 January 2020

منصور شیشه‌ فروش افزود: این طرح مطالعاتی با هم اندیشی و همکاری دانشگاه‌های صنعتی و  اصفهان و دیگر اندیشمندان حوزه اقلیم و همچنین دستگاه‌های مرتبط همانند محیط زیست، هواشناسی، آب منطقه‌ای و دیگر دستگاه‌ها  اجرا می‌شود.

وی اظهار داشت:  در این طرح مطالعاتی سهم هر یک از بخش‌های آلاینده شامل خودرو، صنعت و واحدهای مسکونی مشخص می‌شود و براساس آن برنامه‌ریزی‌های پیشگیرانه صورت می‌گیرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان  همچنین با اشاره به ضرورت پرداختن به مدل‌های پیش‌بینی وضعیت جوی گفت: نوسانات جوی در چند وقت اخیر به گونه‌ای شده است که به عنوان نمونه از صبح تا ظهر هوا پاک و از عصر با انباشت آلاینده‌ها ناسالم می‌شود.

وی افزود:  اساتید دانشگاه و اندیشمندان حوزه اقلیم شناسی لازم است که این تغییرات مدل پیش بینی جوی را بررسی کنند.

شیشه فروش همچنین به برگزاری جلسه‌ای با دادستان عمومی و انقلاب اصفهان با حضور دستگاه‌های اجرایی دخیل درپیشگیری از آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: در این جلسه دادستان ضمن تبیین وظایف دستگاه‌های مختلف بر پیشگیری از آلودگی هوا در این کلانشهر تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: در این جلسه مقرر شد که برنامه جامع کاهش آلاینده‌های جوی اصفهان بازنگری و در یک بازه زمانی کوتاه و بلندمدت وظایف دستگاه‌ها مشخص شود.

شیشه‌فروش به نیازهای استان برای پیش بینی‌های جوی به ویژه آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: به رادار هواشناسی و ایستگاه مجهز برای پیش بینی و تحلیل مدل آلودگی هوا در استان نیاز است.

وی ادامه داد: با ارسال نامه‌ای از سازمان هواشناسی درخواست شده که این امکانات را در اختیار استان قرار بدهند.

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان همچنین با اشاره به پیش بینی اداره کل هواشناسی اصفهان مبنی بر انباشت غلظت آلاینده ها از امروز تا چهارشنبه هفته جاری گفت: به‌منظور کاهش غلظت آلاینده‌های هوا در این مدت مقرر شد که اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان طبق آیین‌نامه هوای پاک و پیشگیری از آلودگی هوا، ۴۳ صنعت را  موظف به کاهش فعالیت کند.

وی افزود: همچنین اداره کل حفاظت محیط زیست بر فعالیت کوره‌های تهیه مصالح ساختمانی گچ و آجر نظارت بیشتری داشته باشد.

شیشه‌فروش خاطرنشان کرد: شهرداری هم موظف شد در این مدت اقداماتی همچون خاکبرداری، آسفالت و دیگر موارد را که موجب افزایش آلودگی هوا می‌شود متوقف کند.

وی اعمال محدودیت تردد برای خودروها با استمرار در طرح زوج و فرد، نظارت بر توزیع سوخت پاک در جایگاه‌های سوخت رسانی استان و همچنین گازرسانی به صنایعی مانند پالایشگاه، نیروگاه و دیگر صنایع را ازدیگر اقدامات پیشگیرانه به‌منظور کاهش آلاینده‌های جوی در استان عنوان کرد.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار