شیشه فروش:
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در خصوص پدیده فرونشست زمین در محدوده فرودگاه اصفهان، گفت: مواردی که اعلام شده محدوده‌های بیرون فرودگاه بوده و تحت کنترل بوده و مورد خاصی نداشته است.
کد خبر: ۷۹۱۰۰۸
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱ 23 October 2019

منصور شیشه فروش با اشاره به دلایل فرونشست زمین در استان، اظهار کرد: خشکسالی و کمبود منابع آب جاری و بهره برداری بالا از آب های زیرزمینی موجب پدیده فرونشست زمین در اصفهان شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان به راهکارهای مقابله با پدیده فرونشست زمین در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: در این راستا راهکار اصلی و بلند مدتی همچون کاهش برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی برای جبران کمبود آب پیش بینی شده است.

شیشه فروش افزود: به همین منظور کارگروه کنترل و پیشگیری فرونشست زمین در استان تشکیل شده و به خصوص طی شش ماه اخیر جلسات متعدد و کاربردی آن برگزار شده و وظایف هر بخش تدوین و به دستگاه‌ها اعلام شده است.

وی با بیان اینکه در مرحله نخست اجرای طرح تعادل به آب منطقه‌ای ابلاغ شده است، تاکید کرد: بر اساس این طرح مطالعه دشت ها در دستور کار قرار گرفت و به دنبال آن برخی دشت‌ها با بیشترین میزان افت آبهای زیرزمینی ممنوعه اعلام شدند، از این جهت که برداشت آب دیگر انجام نشود همچنین با شناسایی چاه‌های غیر مجاز، آنها پر شود و برداشت چاه‌های مجاز نیز تعدیل شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: به همین منظور ایجاد گروه‌های گشت‌ بازرسی انجام شده تا دستگاه‌های حفاری غیر مجاز را توقیف شوند.

وی افزود: شرکت آب منطقه ای در سال جاری با تشکیل ۶۲ گروه کشت و بازرسی، حدود ۲۰۰ دستگاه حفار غیرمجاز را توقیف و همچنین حدود ۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز را شناسایی و مسدود کرده است. در سال های گذشته نیز حدود ۵۰۰۰ حلقه چاه غیر مجاز پر و مسدود شد و کنتورهای هوشمند جایگزین حدود ۴۰۰۰ کنتور قدیمی آب شد و ۱۵۰ کنتور هوشمند نیز بر روی چاه‌ها نصب شد که پروانه‌های بهره‌برداری آنها تعدیل و اصلاح شود.

وی در خصوص پدیده فرونشست زمین در محدوده فرودگاه اصفهان، گفت: مواردی که اعلام شده محدوده‌های بیرون فرودگاه بوده و تحت کنترل بوده و مورد خاصی نداشته است. به طور کلی مطالعات برنامه ریزی های لازم در مناطق مختلف برای پایداری انجام شده شده است و به طور قطع اجرای طرح تعادل بخشی منابع زیرزمینی بهترین راهکار برای کنترل برداشت از آب های زیرزمینی و فرونشست زمین است.

شیشه فروش در خصوص وضعیت فرونشست زمین در مناطق شهری اصفهان، گفت: این بررسی توسط شهرداری اصفهان و در اتاق فکری با همکاری دانشگاه اصفهان و صنعتی اصفهان در حال انجام است و بسته پایدارسازی و ایمن سازی مناطق شهری در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در استان اصفهان جلسات متعددی با عنوان پیشگیری کنترل فرونشست تشکیل و بسته‌هایی هر بخش تدوین و به دستگاه‌ها ابلاغ شده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین