طرح هادی در روستاها به منظور حفظ جمعیت و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها به اجرا گذاشته شد و امروز شاهد چهره بوم گردی و گردشگری در روستاهای هستیم که با ایجاد جو توریستی شاهد رونق اقتصادی در روستاها باشیم.
کد خبر: ۷۸۷۰۳۸
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸ 09 October 2019

به گزارش خبرنگار تابناک در اصفهان، روستا دیگر آن جاده خاکی و دیواره های فرو ریخته و سقف های گلی و بدون امکانات نیست امروز وقتی صحبت از روستا میشود یعنی آسفالت و جاده سازی های صاف و صیقلی و جداره سازی های پیشرفته و سنگ فرش کردن معابر و خانه های شیک و مدرن به سبک شهری در روستاها هست .
روستاها از زمانی که طرح هادی را به خود دید مدرن و شکل و شمایل شهری پیدا کرد و اگر چه شاهد حفظ جمعیت در برخی از روستاها شد و در برخی دیگر از روستاها هم سبب بازگشت مهاجرت ها شد اما به خاطر اینکه مردم روستا بیشتر به دامداری و کشاورزی مشغول هستند و از سویی با خشکسالی مواجهیم بنابراین جوانان روستایی را محل دائم سکونت خود قرار نمی دهند.
هر چند امروزه روستاها محلی برای رفت و آمد توریست ها شد.
مدیر بنیاد مسکن روستایی کاشان با اشاره به روستای علی آباد کاشان به عنوان یک روستایی که امروزه چهره گردشگری گرفته و تاکنون یک فاز از طرح هادی به اجرا درآمده است،اظهار داشت: جمعیت این روستا بالغ بر ۱۷۰ نفر و دارای ۶۵ خانوار است که با اجرای طرح هادی تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع سنگ فرش و جدول گذاری شده است.
بهروز ستاری از تخصیص اعتبار ۱۰۰ میلیون تومانی برای اجرای طرح هادی از سوی دهیاری خبر داد و افزود: همچنین ۱۲۰ میلیون تومان اعتبار از سوی فرمانداری اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه در هفته بین ۲ تا ۳ هزار نفر توریست به این روستا می آیند، گفت: تاکنون ۲۰ درصد برگشت جمعیت به روستای علی آباد کاشان داشتیم.
وی نیز به روستای نشلج کاشان اشاره کرد و ادامه داد: این روستا دارای ۳ هزار نفر جمعیت است و دارای ۴ فاز اجرای طرح هادی هست که تاکنون ۲ فاز آن تکمیل شده است.
مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کاشان اظهار داشت: روستای نشلج دارای معابر فرعی زیادی است و با اعتباری بالع بر 150میلیون تومان بالای ۲هزار و ۵۰۰ متر مربع سنگ فرش در نشلج شده است.
وی با بیان اینکه روستای نشلج کاشان بزرگترین روستا استان اصفهان است، گفت: همچنین ۲هزار متر مربع جداره سازی صورت گرفته است.
ستاری از اجرای طرح های توسعه در روستاها خبر داد و گفت: به منظور ایجاد اشتغال زایی بدنبال ایجاد بازارچه هایی برای فروش صنایع دستی در روستاها هستیم.
وی گفت: خوشبختانه در این روستا شاهد افزایش جمعیت هستیم و در هیچ دوره ای شاهد کاهش جمعیت نبودیم.
وی از یکصد جمعیت ساکن دائمی در روستای دره کاشان خبر داد و گفت: این روستا دارای ۱۶۸ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۴۹۲ است که شغل اصلی آنها گلاب گیری است .
ستاری اضافه کرد: تاکنون ۵ فاز طرح هادی برای روستا تعریف شده است و سال گذشته ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای اجرای طرح اختصاص یافته است و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار نیز از محل حوادث غیر مترقبه در سال 98 تخصیص یافته است.
وی گفت: در حال حاضر ۱۶ هزار متر مربع از روستا را اسفالت کردیم.
مدیر بنیاد مسکن روستایی کاشان با اشاره روستای دره با وجودی که در فاصله ۵ کیلومتری از کاشان قرار دارد اما بخاطر کوهستانی بودن روستا دارای آب و هوایی کاملا متفاوتی است، اظهار داشت: در تمامی روستا در قالب اجرا طرح هادی سنگ فرش کردن معابر و جداره سازی ها و آسفالت کشی ها صورت می گیرد.
با توجه با رویکرد گردشگری و بوم گردی در روستاها تاکنون شاهد اقدامات زیادی از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان در سطح روستاها بودیم که نوید دهنده چرخه اقتصادی در روستاها است

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار