رییس هیئت مدیره انجمن روشن‌بین اصفهان در انتقاد به اجرایی نشدن قانون حمایت از معلولان، افزود: در این قانون حمل‌ونقل شهری برای معلولان رایگان اعلام شده همچنین اشتغال سه درصدی معلولان درآن ذکر شده اما هیچ‌کدام از قوانین به دلیل نبود بودجه و بهانه‌های این چنینی اجرا نمی‌شود
کد خبر: ۷۵۲۶۸۴
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳ 10 June 2019

به گزارش تابناک، محمدجواد خادمی در مورد رشته هایی که در شرایط حال حاضر نابینایان می توانند در آن عملکردی موفق داشته باشند اظهار کرد: رشته‌های مختلفی برای نابینایان ایجاد شده که هسته مشاوره روانشناس، کشت قارچ، ماساژ و طب سنتی، ترجمه متون، امور رایانه و صنایع دستی از آن جمله هستند و این رشته‌ها زمینه درآمدزایی معلولان را مهیا کرده است.

خادمی در تشریح نابینایی و نحوه فعالیت با این وضعیت اظهار کرد: نابینایی به معنای محرومیت از رسیدن ۸۵ درصد اطلاعات به مغز است و تنها ۱۵ درصد اطلاعات به مغز وارد می شود و برای حل این مشکل باید به حوزه توانبخشی توجه کنیم و یک نابینا را با توانبخشی تحت حمایت قرار داد.

او با اشاره به لزوم وجود بودجه، کار کارشناسی و مناسب‌سازی برای کمک به نابینایان، تصریح کرد: با استفاده از حوزه توانبخشی می‌توانیم وضعیت نابینایان و معلولان را متحول کنیم و تشکل‌های معلولان و نابینایان همواره حمایت‌های لازم را از این قشر داشتند.

وی در مورد چگونگی مشارکت تشکل‌های نابینایان در تدوین و اصلاح قانون حمایت از معلولان گفت: اصفهان اولین شهری بود که با استفاده از فرهیختگان حوزه معلولان تلاش کرد تا پیشنهادات خود را در سال ۸۰ به نمایندگان مجلس برساند و بخش مهمی ازمشارکت در تدوین این قانون توسط تشکل‌های نابینایان اصفهان بود.

رییس هیئت مدیره انجمن روشن‌بین اصفهان در انتقاد به اجرایی نشدن قانون حمایت از معلولان، افزود: در این قانون حمل‌ونقل شهری برای معلولان رایگان اعلام شده همچنین اشتغال سه درصدی معلولان درآن ذکر شده اما هیچ‌کدام از قوانین به دلیل نبود بودجه و بهانه‌های این چنینی اجرا نمی‌شود و هر جا که خواستار مشارکت با بخش دولتی بودیم تا فعالیت‌ها از ابتدا درست صورت بگیرد متأسفانه دچار سردرگمی شدیم به طوری که مسئولان حرف از همکاری می‌زنند اما در اجرا چیزی نمی‌بینیم.

خادمی با اشاره به ارتباط خوب شهرداری اصفهان با انجمن‌های معلولان و نابینایان، گفت: در حیطه ابراز درخواست‌ها و نیازهای ما با شهرداری اصفهان تعامل خوبی برقرار است به طوری‌ که تا به حال در طول سال حداقل ۱۰ جلسه با شورای شهر و شهرداری داشتیم.

وی درخصوص مناسب‌سازی گفت: برخی شنیده‌ها مبنی بر این بوده که به نظر می‌رسد دستگاه‌های مربوطه به دلیل مشکلات اجرای سنگ فرش‌های پیاده‌روها خواستار قطع این سنگ فرش‌ها شده‌اند که باید بگوییم ایرادات و مشکلات باید برطرف شود نه اینکه کل یک مبحث را نادیده و اجرای آن را قطع کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار