مدیرکل امور عشایر اصفهان گفت: با توجه با بارش های مناسب در ماه های گذشته پیش بینی می شود میزان تولیدات عشایر این استان در مقایسه با پارسال 15 تا 20 درصد افزایش یابد.
کد خبر: ۷۴۴۱۷۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹ 13 May 2019

به گزارش تابناک، مختار اسفندیاری با بیان اینکه عشایر استان سالانه 10 هزار تن گوشت قرمز معادل 28 درصد نیاز منطقه، 55 هزار تن لبنیات، 300 تن عسل، 150 هزار تن سیب درختی تولید می کنند گفت:با بهبود وضعیت منابع آبی و رشد علوفه در مراتع، می توان برای تولیدات بیشتر امیدوار بود. 
وی با تاکید به اینکه آنان سالانه بالغ بر 35 هزار متر مربع صنایع دستی انواع فرش، جاجیم، گلیم، کیف و محصولاتی از این دست تولید می کنند که با فروش آن در بازار بخشی از درآمدشان تامین می شود خاطرنشان کرد: 24 هزار نفر عشایر ایل قشقایی 25 اردیبهشت به مناطق جنوبی اصفهان واقع در سمیرم، دهاقان و شهرضا وارد می شوند و پس از آن 27 هزار نفر عشایر ایل بختیاری اواخر همین ماه به مناطق غربی شامل چادگان، بویین میاندشت، فریدن، دامنه و فریدونشهر کوچ می کنند. 
مدیرکل عشایر اصفهان تصریح کرد: تاریخ های یاد شده به طور تقریبی همان زمان هایی است که برای جلوگیری از تخریب و بازدهی مراتع منطقه و تولید علوفه بیشتر تعیین شده بود. 
وی بیان کرد : حدود چهار هزار عشایر عرب جرقویه محمدآباد و نصرآباد واقع شرق اصفهان حضور دارند. 
اسفندیاری تخریب راه های مواصلاتی عشایری در پی بارش های اخیر را چالشی برای آنان ذکر کرد و گفت: حدود 800 کیلومتر این راه ها در فروردین امسال از بین رفت که با هزینه ای بالغ بر 60 میلیارد ریال در حال مرمت و بازسازی آن هستیم. 

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار