نخستین گروه از فلامینگوهای مهاجر پس از حدود 2 سال در تالاب بین المللی گاوخونی در شرق اصفهان فرود آمدند.
کد خبر: ۷۴۳۴۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹ 11 May 2019

به گزارش تابناک، سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: از چند روز گذشته حدود یکصد تا 150 قطعه فلامینگو در تالاب بین المللی گاوخونی پس از حدود 2 سال غیبت و آبگیری نسبی تالاب گاوخونی در این محدوده فرود آمدند.
حسین اکبری افزود: این گونه پرنده آبزی در مهاجرت های بهاره از عرض های جغرافیایی شمالی به سمت میانی و جنوبی پرواز می کند.
وی با بیان اینکه بارش ها و سیلاب های فروردین امسال منجر به آبگیری بخشی از این تالاب و تجدید حیات برخی از پوشش های گیاهی منطقه شد، تصریح کرد: همین امر باعث مراجعه برخی از گونه های جانوری مانند فلامینگو، انواعی از اردک ها، مرغابی ها، غازها، پرستوهای دریایی، پلیکان، باتلان و کِشیم به تالاب شد.
اکبری، دبی آب ورودی به تالاب بین المللی گاوخونی در زمان حاضر را حدود 250 لیتر در ثانیه اعلام و خاطرنشان کرد: ابتدای امسال در یک بازه زمانی از حدود هشتم تا 16 فروردین به دلیل بارش های زیاد و سیلاب، دبی ورودی تالاب به حدود 10 تا 15 متر مکعب بر ثانیه هم رسید.
وی ادامه داد: با این میزان ورودی، حدود 10 درصد تالاب آبگیری شد اما پس از آن با قطع شدن بارش ها و گرم شدن هوا، بخشی از آب تالاب تبخیر شد و به سمت خشک شدن رفت.
سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان با بیان اینکه امسال بسیاری از تالاب ها در کشور وضعیت مناسبی پیدا کردند، گفت: تالاب گاوخونی به دلیل اینکه آورده آبی قوی و حقابه زیست محیطی چندانی نداشت و از طرفی وسعت آن بسیار بزرگ و حدود 47 هزار هکتار است و در اقلیم گرم و خشک با شرایط تبخیر بالا قرار گرفته، در مقایسه با سایر تالاب ها وضعیت خوبی ندارد.
اکبری با اشاره به اینکه در زمان حاضر نمی توان گفت که دقیقا چه مقدار آب وارد تالاب شده است، اظهار امیدواری کرد: امسال با توجه به بارش ها و ذخیره آبی خوبی که وجود دارد، حقابه زیست محیطی تالاب بین المللی گاوخونی تخصیص یابد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار