استاندار اصفهان گفت: با برنامه‌ریزی و طراحی‌های صورت‌گرفته، با اجرای ۵۲کیلومتر لوله‌گذاری، جریان آب در رودخانه زاینده‌رود برقرار می‌شود.
کد خبر: ۶۵۷۱۸۱
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰ 18 September 2018

به گزارش تابناک اصفهان؛ محسن مهرعلیزاده در جلسه مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی به تدوین طرحی جامع برای آب استان اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت: نحوه انتقال آب از حوضه‌های مختلف و میزان این آب برای اینکه بتوانیم در 30 سال آینده حداقل یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب در حوضه آبریز زاینده‌رود داشته باشیم از مواردی است که در این طرح دیده شده است.

وی راجع به میزان آب موجود در سد زاینده رود، گفت: به‌نظر می‌رسد که در سال آبی پیشِ‌رو علی‌رغم میزان بارش‌های پیش‌بینی‌شده حداکثر تا 700 میلیون مترمکعب آب در حوضه آبریز خواهیم داشت که باید برای سهمیه‌بندی و مصرف این میزان آب در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، شرب و باغداری برنامه‌ریزی دقیقی صورت گیرد.

استاندار اصفهان با توجه به تدوین طرحی برای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز ابراز کرد: در استان مجاور کنترل‌های لازم از سوی وزارت نیرو صورت گرفته است و در استان اصفهان نیز سهمیه‌ها با توجه به سهم هر شهرستان مشخص شده است.

وی با بیان اینکه در مسیر رودخانه سهم‌آبه‌هایی وجود دارد که در طرح جدید به‌جای جاری کردن آب در رودخانه؛ به‌وسیله لوله‌گذاری میزان آب هر سهم انتقال می‌یابد، افزود: از ابتدای حوضه آبریز تا انتهای حوضه آبریز و تالاب گاوخونی 52 کیلومتر لوله‌گذاری پیش‌بینی شده است و نسبت به سهم هر شهرستان در مسیر رودخانه در سال‌هایی که محدودیت‌های آبی وجود دارد آب از طریق این لوله‌ها انتقال می‌یابد و همه شهرستان‌ها در هر سال به‌نسبت سهمی که از آب دارند به‌شکل حق‌آبه و سهم‌آبه از این مسیر برداشت خواهند کرد.

مهرعلیزاده اضافه کرد: در شهر اصفهان نیز لوله‌گذاری را داخل رودخانه خواهیم داشت و با ساماندهی رودخانه برای جلوگیری از جذب زیاد آب، شاهد جاری شدن آب در بستر زاینده‌رود خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: شرایطی فراهم خواهد شد که این حداقل آبی که در مسیر زاینده‌رود قرار می‌گیرد در سد آبشار جمع‌آوری گردد و در زمان نیاز، با گردش آب بتوانیم جریان آب را در زاینده‌رود برقرار کنیم.

استاندار اصفهان گفت: این سیستم برای حفظ روحیه و نشاط مردم، گردشگری و حفظ آثار تاریخی در شهرستان‌های مسیر رودخانه نیز اجرا خواهد شد.

وی با ابراز اینکه اعتبار این طرح از سوی استانداری تأمین می‌شود، اظهار داشت: طرح پیش‌بینی‌شده بالغ بر 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و در مدت حدود یک سال اجرایی خواهد شد و شامل بخش‌های مختلف از قبیل 40 کیلومتر لوله‌گذاری خارج از شهر اصفهان، لوله‌گذاری‌های مربوط به شهر اصفهان، افزایش کیفیت پساب‌های تصفیه‌شده و جمع‌آوری و سیرکوله کردن و هدایت آب به کشاورزان شرق اصفهان و باتلاق گاوخونی است که حداکثر از ابتدای مهرماه عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار