اندیشکده شورای آتلانتیک در گزارشی نوشت: نزدیکی مکرون به ترامپ که به هیچ وجه در فرانسه محبوب نیست، موقعیت وی را تهدید می کند؛ از سوی دیگر، اصلاحات اقتصادی که پیش از دولت مکرون آغاز شده و نیز اصرار وی برای تغییر در قانون کار، تزلزل فراوانی در موقعیت وی ایجاد خواهد کرد.
کد خبر: ۴۸۷۷۸۴
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶ 17 April 2018
به گزارش تابناک : 'اشیش کومار سن' از اعضای ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک با انتشار گزارشی با عنوان 'آیا مکرون زیر گوش ترامپ نجوا می کند؟' آورده است: 
'' امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، روز 15 آوریل در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که دونالد ترامپ را متقاعد کرده نیروهای خود را از سوریه خارج نکند؛ این در حالی است که ده روز پیش، ترامپ گفته بود ایالات متحده باید نیروهای خود را از سوریه خارج کند. 
مکرون همچنین در این مصاحبه افزوده که ترامپ را متقاعد کرده است تا حمله به سوی تأسیسات ساخت سلاح های شیمیایی را محدود کند؛ این سخنان در پی توئیت های ترامپ و در پاسخ به روسیه پیش از حمله به سوریه که نوشته بود 'موشک های ما آماده اند؛ زیبا، جدید و هوشمند' بیان شده است اما یک روز بعد، ترامپ در توئیتی دیگر نوشت: من هرگز زمان حمله به سوریه را اعلام نکردم. ممکن است خیلی زود یا نه چندان نزدیک باشد! 
ترامپ و مکرون یک پیوند منحصر به فرد ایجاد کرده اند؛ این دو بارها پیش از حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به تأسیسات مشکوک به ساخت سلاح های شیمیایی سوریه، با یکدیگر صحبت کردند. باید بدانیم ترامپ و مکرون یک زوج نامتناسب به نظر می رسند و آنچه میان آنها مشترک است، احساسات عوام گرایانه و شیوه انتخاب الکترال آنهاست که سبب پیروزی شگفت انگیز این دو شد. از سوی دیگر، هر دوی آنها نظم سیاسی موجود را برهم زده اند. 
'ژرارد آرود' سفیر فرانسه در ایالات متحده که روز 12 آوریل (23 فروردین) به محل اندیشکده شورای آتلانتیک آمده بود، در میزگردی در همین خصوص گفته است: برای رئیس جمهوری فرانسه، هر گونه جهت گیری سیاسی هم که داشته باشد، وجود رابطه خوب با رئیس جمهوری ایالات متحده که قدرتمند ترین مرد جهان به شمار می رود، از اهمیت فراوانی برخوردار است و مکرون تاکنون در دستیابی به این هدف موفق بوده است.
با این حال، این دیپلمات اظهار کرده که این رابطه به هیچ وجه یک رابطه نزدیک، آنگونه که در رسانه ها نشان داده می شود، نیست و هر دوی آنها تنها بر اساس منافع مشترک است که به یکدیگر نزدیک شده اند. ترامپ و مکرون اختلافاتی نیز با هم دارند؛ از جمله توافق هسته ای ایران که ترامپ می خواهد آن را زیر پا بگذارد و نیز پیمان پاریس در خصوص تغییرات اقلیمی که ترامپ از آن خارج شده است؛ اما مکرون حامی هر دو توافق است. 
آرود افزود: 'بسیار مهم است که دو رئیس جمهوری توانسته اند با وجود این اختلاف ها، با یکدیگر گفتمان منطقی در پیش بگیرند.' 
'دیمون ویلسون' معاون اجرایی برنامه ها و استراتژی در شورای آتلانتیک نیز گفته است: 'با توجه به اینکه اروپا با چالش های داخلی و خارجی روبروست و ایالات متحده با بحث های بی سابقه ای در مورد نقش خود در جهان دست به گریبان است، پیچیدگی های بسیاری در انتظار آنهاست. به گفته وی، در میان این عدم قطعیت، فرانسه به عنوان یکی از قدیمی ترین متحدان ایالات متحده و از مهمترین بازیگران بین المللی، نقش مهمی ایفا می کند.
ویلسون معتقد است: مکرون در نخستین روزهای ریاست جمهوری، خود را شریک مستقل برای ترامپ معرفی کرد. او در این مسیر با ایجاد اعتماد در مسیر تحولات سیاسی پیش رو، کمک شایانی در اتحادیه اروپا کرده است. از سوی دیگر در حالی که انگلیس همچنان با چالش ترک اتحادیه اروپا دست و پنجه نرم می کند، 'آنگلا مرکل' صدراعظم آلمان به دنبال ایجاد یک ائتلاف است. علاوه بر این، بر خلاف مکرون که آغاز ریاست جمهوری وی با باراک اوباما مقارن نبود، روابط قوی مرکل با رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، او را در مقابل تشکیل پیوندی محکم با ترامپ قرار می دهد.
'گلسر' از اعضای اندیشکده شورای آتلانتیک نیز در مورد مخاطرات پیش روی مکرون به دلیل نزدیکی به ترامپ که در فرانسه چندان محبوب نیست از سفیر فرانسه در ایالات متحده سوال کرد. 
وی به نظرسنجی تازه ای که در فیگارو منتشر شده، اشاره و اظهار کرد: بر اساس این نظرسنجی از هر 10 فرانسوی، 9 نفر نظر ناخوشایندی نسبت به ترامپ دارند. 
به گفته گلسر، همچنین اگر مکرون در برابر خواست ترامپ برای بیرون آمدن از برجام مقاومت نکند و نسبت به تعرفه های جدید وضع شده ایالات متحده در خصوص فولاد و آلومینیوم واکنشی نشان ندهد، مردم فرانسه از مکرون خواهند پرسید که از رابطه با ترامپ چه نفعی خواهد برد. 
آرود در پاسخ گفت: مکرون هم جواب خواهد داد که 'همه با هم؛ اروپا در کنار ایالات متحده'. 
وی ادامه داد: این احساس از سوی جامعه آمریکا حس می شود که می خواهد تنها بماند اما ما باز هم تکرار خواهیم کرد؛ با هم در کنار هم. 
سفیر فرانسه در آمریکا با بیان اینکه ترامپ از چند جانبه گرایی گریزان است، ادامه داد: هرچند مدل مذکور به طور قطع نمونه مؤثری نبوده اما در زمان حاضر چاره ای غیر از ماندن در کنار یکدیگر نیست.'' 
نگارنده این مطلب در پایان گزارش خود آورده است: اما نزدیکی مکرون به ترامپ که به هیچ وجه در فرانسه محبوب نیست، موقعیت رئیس جمهوری فرانسه را تهدید می کند؛ از سوی دیگر، اصلاحات اقتصادی که پیش از دولت مکرون آغاز شده و اصرار وی برای تغییر در قانون کار، می تواند تزلزل فراوانی در موقعیت وی ایجاد کند. اما مکرون همچنان به اصلاحات، از جمله تغییر در قوانین کار ادامه خواهد داد تا به زعم خود، فرانسه را به رقیبی قوی در سطح بین المللی تبدیل کند. حال اگر مکرون در اجرای اصلاحات اقتصادی موفق نشود و به قشر کارگر آسیب بزند، بسیار تضعیف خواهد شد و موقعیت او بشدت در معرض خطر قرار خواهد گرفت. 
اندیشکده شورای آتلانتیک در سال 1961 در واشنگتن دی سی بنیانگذاری شد. تمرکز این اندیشکده بر روابط بین الملل است. هدف از شکل گیری این اتاق فکر، همکاری بیشتر آمریکای شمالی با اروپا پس از جنگ جهانی دوم عنوان شده است. هم اکنون رئیس هیأت مشاوران شورای آتلانتیک را 'جان هاتسمن' برعهده دارد. 

منبع : ایرنا 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار