در آران و بیدگل
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آران و بیدگل از کشف و ضبط 2 تن چوب تاغ قاچاق در سه عملیات جداگانه طی روزهای گذشته در این شهرستان خبر داد.
کد خبر: ۴۸۷۶۷۰
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۰ 11 April 2018
به گزارش تابناک اصفهان٬ رضا شفیعی گفت: ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی با آگاهی از اقدام فردی برای قاچاق چوب تاغ در محدوده جنگل های شمال سفیدشهر، موضوع را به پلیس راه اطلاع دادند و خودروی نیسان بارگیری شده به همراه 1.4 تن محموله در محدوده استان قم توقیف و ضبط شد.

وی افزود: همچنین 300 کیلوگرم چوب تاغ در جنگل های کنارگذر آران و بیدگل کشف و ضبط شد؛ محموله آماده بارگیری و متخلفان نیز در حال کندن درختان بودند که با اطلاع از حضور ماموران متواری شدند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل بیان کرد: همچنین ماموران یگان حفاظت زمان گشت زنی در محدوده جنگل های تاغ محدوده جاده نوش آباد- فیض آباد نیز 300 کیلوگرم چوب تاغ کشف و ضبط کردند.

او با اشاره به کاهش 50 درصدی قاچاق چوب در سال 1396 نسبت به سال پیش از آن در آران و بیدگل گفت: افزایش جریمه قطع هر اصله درخت به 30 میلیون ریال، افزایش گشت های منابع طبیعی و متلاشی شدن چند گروه سابقه دار قاچاقچی از جمله علت های این کاهش چشمگیر بود.

شفیعی اضافه کرد: قاچاق چوب و زغال عامل اصلی تخریب جنگل های دست کاشت در شهرستان آران و بیدگل است و متخلفان برای رسیدن به سودهای کلان بازار سیاه و پر رونق زغال تاغ نسبت به قطع درختان اقدام می کنند.

وی عنوان کرد: متخلفان در شرایطی به قاچاق چوب می پردازند که به دلیل اقلیم کویری منطقه، نگهداری از این جنگل های دست کاشت بیابانی جهت جلوگیری از هجوم شن های روان اهمیت بسیار زیادی دارد و از سال های پیش از انقلاب در زمینه ایجاد این جنگل ها فعالیت می شود.

به گفته رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل، 10 تن چوب و زغال تاغ سال گذشته در این شهرستان کشف شد و 20 نفر از قاچاقچیان به همراه محموله های قاچاق در 15 عملیات جداگانه دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

شهرستان آران و بیدگل با 605 هزار هکتار وسعت دارای 103 هزار هکتار کانون بحران و یکی از مناطق در معرض خطر فرسایش بادی و توفان های ماسه ای کشور محسوب می شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار