رکس تیلرسون، وزیر خارجه برکنار شده آمریکا روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند در محل دیدارهای مطبوعاتی ساختمان این وزارتخانه حاضر شد و آخرین بیانیه رسمی خود را ایراد کرد.
کد خبر: ۴۸۷۱۷۱
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴ 14 March 2018
به گزارش تابناک : رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که روز سه شنبه از این پست برکنار شد در بیانیه پایانی اش در مورد "رفتارها و اقدامات دردسرساز" روسیه هشدار داده است.

 

او در این بیانیه از ترامپ یا سیاست هایش تمجید نکرد.

 

مدیر سابق شرکت نفتی "اکسون موبیل" در این یک سالی که سکاندار وزارت خارجه بود در موارد متعدد دچار اختلافات علنی با ترامپ شد.

 

ترامپ در پیامی در توییتر خبر برکناری تیلرسون را اعلام کرد و مایک پمپئو مدیر سیا را به عنوان جانشین او معرفی کرد.

 

ترامپ همچنین از جینا هسپل به عنوان اولین مدیر زن سیا نام برد.

 

تیلرسون در گفتگو با خبرنگاران در وزارت خارجه گفت کارهای خوبی در زمینه بهبود روابط با چین و مهار برنامه اتمی کره شمالی انجام شده.

 

اما او افزود: "کار زیادی برای رویارویی با رفتار و اقدامات دردسرساز روسیه باقی است. روسیه باید به دقت این موضوع را ارزیابی کند که اقداماتش چقدر به نفع مردم روسیه و به طور کلی جهان است. ادامه این مسیر احتمالا به انزوای بیشتر آنها منجر خواهد شد، وضعیتی که به نفع هیچ کس نیست."

 

تیلرسون در این بیانیه گفت با رئیس جمهور صحبت کرده تا از شفافیت روال کار در روزهای آینده مطمئن شود.

 

هرچند تیلرسون تا روز ۳۱ مارس رسما در این پست خواهد بود، اما معاون وزارت خارجه جان سولیوان مسئولیت اداره امور وزارت خارجه را تا زمان تایید صلاحیت مایک پمپئو به عهده خواهد داشت.

 

او گفت: "مهم ترین مساله اطمینان از یک انتقال روان و قاعده‌مند مسئولیت ها در دوره ای است که کشور همچنان با چالش های قابل توجهی در زمینه سیاست گذاری و امنیت ملی مواجه است."

 

ترامپ روز سه شنبه در محوطه کاخ سفید به خبرنگاران گفت که اختلافات او با تیلرسون به "فعل و انفعال" شخصی خلاصه می شود.

 

او گفت: "ما خیلی خوب با هم همراهی می کردیم، اما در بعضی مسائل اختلاف نظر داشتیم. وقتی به توافق ایران نگاه می کنید، به نظر من افتضاح است. اما حدس می زنم رکس فکر می کرد مشکلی ندارد. طرز فکر من خیلی به مایک پمپئو شبیه است. فکر می کنم (این همکاری) خیلی خوب پیش رود."

 

تیلرسون آخرین نفر از لیست بلند مقام های دولت ترامپ است که یا استعفا داده اند یا برکنار شده اند.

 

کاخ سفید و تیلرسون یک رشته اختلافات علنی داشتند که تا آخر ادامه داشت.

 

روایت کاخ سفید و تیلرسون از زمان آگاه شدن او از برکناری اش متفاوت است.

 

کاخ سفید پافشاری می کند که جان کلی، مدیر کارکنان کاخ سفید، روز جمعه در تماسی تلفنی تیلرسون را از این تصمیم آگاه کرد.

 

آنها می گویند که تیلرسون در واکنش پرسید که آیا کاخ سفید می تواند تا زمان بازگشت او از آفریقا برای اعلام خبر صبر کند.

 

تیم همراه وزیر خارجه می گوید که او روز شنبه ناخوش بود و تصمیم گرفت سفرش را یک روز کوتاه کند.

 

استیو گلدستین، معاون وزارت خارجه، در بیانیه ای تلویحا گفت که تیلرسون اولین بار خبر اخراجش را از طریق توییت رئیس جمهور دریافته است.

 

او گفت: "وزیر خارجه با رئیس جمهور صحبت نکرده و از علت این تصمیم خبر ندارد."

 اعلام این اظهارنظر از سوی گلدستین، واکنش کاخ سفید را در پی داشت. خبرگزاری آسوشیتدپرس و شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی اعلام کرده‌اند که وی از وزارت خارجه آمریکا اخراج شده است.

 

تیلرسون می گوید که دونالد ترامپ حدود سه ساعت بعد از ارسال آن توییت تلفنی با او تماس گرفت.

 

در واکنش به اخراج تیلرسون، نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا هم در پیامی در توئیتر نوشت: «هر زمان جایگزین رکس تیلرسون با رهبران جهان وارد جلسه‌ای شود، اعتبار او به عنوان کسی که ممکن است امروز این جا باشد و فردا رفته باشد، مورد خدشه قرار می‌گیرد».

 

چاک شومر، رییس اقلیت دمکرات‌ها در سنای آمریکا هم گفت: با «اخراج تیلرسون»، «بی‌ثباتی دولت فعلی تمامی حوزه‌های آمریکا را تضعیف کرده است».

 

سناتور باب کورکر، نماینده جمهوریخواه و رییس کمیته روابط خارجی سنا که از حامیان رکس تیلرسون محسوب می‌شد هم در واکنش گفت که از شنیدن این خبر «غافلگیر» شده است.

 

کورکر گفته است، نشانه‌هایی از تنش در روابط تیلرسون و ترامپ دیده می‌شد، ولی به نظر می‌رسید «دو طرف یاد گرفته‌اند که با هم کار کنند».

 

باب کورکر گفته که نمی‌داند چه چیز باعث شده است ترامپ تصمیم به اخراج رکس تیلرسون بگیرد.

 

باب کورکر چند ماه پیش گفته بود حضور رکس تیلرسون در وزارت خارجه آمریکا، جیمز متیس در وزارت دفاع آمریکا و جان کلی به عنوان رئیس دفتر رییس‌جمهوری آمریکا، «تنها چیزی است که جلوی بروز هرج و مرج در کشور را گرفته است».

 

دیپلمات‌های با سابقه در واشینگتن هم از اعلام این خبر تعجب کرده‌اند. ریچارد هاس، رییس کمیته روابط خارجی آمریکا و سیاستمدار جمهوریخواهی که در چند دولت حضور داشته هم گفته است به یاد ندارد که چنین مورد مشابهی روی داده باشد.

 

هاس چند ماه پیش در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر از رکس تیلرسون خواسته بود با شرایطی که در آن توانایی کار ندارد، از مقام خود استعفاء کند.
منبع : جام نیوز 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار