نماینده اصفهان در گفتگو با تابناک مطرح کرد
مشکل زاینده رود و بحران خشکسالی سالهاست که گریبانگیر اصفهان است. عوامل متعددی در این اتفاق دخیل بوده اند اما مشکل مدیران اجرایی و تصمیمات و راهکارهایشان بر سایر موارد غالب بوده است.
کد خبر: ۴۸۷۰۲۴
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲ 07 March 2018
حیدر علی عابدی از نمایندگان مردم اصفهان در مجلس است که سومدیریت را از عوامل اصلی این بحران می داند. وی در گفتگویی با تابناک اصفهان از کمبود شدید آب در اصفهان خبر داد که در زیر می آید.

در خصوص کم آبی زاینده رود ، ریشه اصلی مشکل را در کجا میبینید؟
زاینده رود تا قبل از سال 92، تقسیم نامه حقوقی اش بر اساس شیخ بهایی بود، به این صورت که شیخ بهایی همه مسائل را برای کشاورزان در نظر گرفته بود نه فقط برای حوزه صنعت و آشامیدن؛ به مرور با مطرح شدن بحث صنعت که البته باید متذکر شویم که منظور از صنعت، صنعت ملی است نه صنعت مختص استان اصفهان، مثلا ذوب آهن یا فولاد مبارکه و از این دست صنایع، متعلق به کل کشور هستند و اصفهان نه حق دارد و نه می تواند دخل و تصرف یا افزایش و کاهشی در این صنایع داشته باشد.

بنابراین با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته از قبل، از سال 92 به دلیل اینکه تمامی اختیارات در شورایی با عنوان شورای عالی آب متمرکز شده است که متشکل از رییس جمهور یا معاون وی، و وزیر کشور ، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر نیرو و ریاست محیط زیست هستند، این مباحث فقط در این شورا مطرح می شود.

در دهمین و سیزدهمین جلسه این شورا محور و موضوع زاینده رود مطرح شد؛ در این دو جلسه می توان گفت یک تعریف جدیدی از رژیم حقوقی زاینده رود به میان آمد. در این رژیم حقوقی ورودی به زاینده رود اینگونه تعریف شده است: سه تونل از کوهرنگ ، یک تونل از منطقه فریدن و یک ورودی به نام بهشت آباد .

نکته قابل توجه اینکه از این 5 منبع تامین آب ، یک عددی را فرض کرده اند و بنا بر آن عدد فرضی ، یک سهمیه ای را به چهارمحال بختیاری ، یک سهمیه به کشاورزان اصفهان، یک سهمیه به سهمابه داران، یک سهمیه به صنعت و یک سهمیه به یزد داده اند.

اما در حال حاضر اتفاقی که افتاده اینکه، دو منبع از این منابع به تاخیر افتاده است و هنوز کار اجرایی آن به پایان نرسیده است، یکی از آن منابع ، منبع تونل سوم و دیگری بهشت آباد است که هنوز در حال اجرا بوده و کامل نشده است.

از طرف دیگر اصفهان، 30 درصد با خشکسالی روبه رو شده است در اینجا باید توزیع عادلانه ای اتفاق بیفتد که این توزیع عادلانه باید روی آورده ها و نحوه توزیع آن نظارت کامل و دقیق داشته باشد.

توزیع عادلانه توسط چه مرکزی انجام می شود؟
شورای عالی آب این مسئولیت را به یک کمیته پایین دستی به نام کمیته توزیع عادلانه آب در منطقه زاینده رود واگذار کرده است.

این کمیته همه ساله منبع آب را بر اساس آورده در نظر می گیرد و نسبت به آن تخفیفهای بالادستی سهم در تعیین می کنند در مصوبات شورای عالی آب هم آمده که وقتی با خشکسالی یا کمبود آب مواجه می شویم این کمبود بین تمام سهامداران و حقابه داران توزیع می شود .

اما متاسفانه تصمیمی گیرنده نهایی که باید با قدرت مصوبات را جامه عمل بپوشاند برخی مواقع عقب نشینی می کند همین عقب نشینی باعث می شود در برخی موارد بیشتر از آن ظرفیتی که شورای توزیع  عادلانه آب تعیین کرده به برخی از قسمتها داده شود به عبارتی فرض کنید یک دیگ غذا که اگر به یک گروه اضافه تر بدهیم به گروه دیگر نمی رسد و این اتفاقی است که در این حوزه افتاده است.

راهکار برای انجام این معضل چیست؟
نبود مدیریت اجرایی از مشکلات اساسی است. آنچه ما می گویییم اینکه حال که کمیته تخصصی تشکیل شده و رژیم حقوقی تعین شده و توزیع عادلانه مشخص شده است حال باید مجریانی نیز وجود داشته باشند که بتوانند مصوبات را به نحو احسن اجرا کنند اگر مجریان قوی داشته باشیم بخش بسیار زیادی از مشکلاتمان حل خواهد شد 

انتقادات بسیاری که در نحوه مصرف آب شهرداری اصفهان برای سبز نگه داشتن پارکها یا چمن کاریها می شود را می پذیرید؟

ببینید اصلا از زرین شهر به پایین آبی وجود ندارد که ما بخواهیم کسی را موعظه کنیم که آیا رعایت می کند یا خیر؟ ابتدا باید حقابه داده شود و سپس بر اساس آن سهم آب را مطرح کرد .

در حال حاضر در شهرداری اصفهان برنامه انجام کشتهایی کم آب مطرح است  زیرا مثلا درختانی داریم که در سال یک بار آب برایشان کافی است . متاسفانه مدیریت جدید که روی کار امده و برای نگهداشتن اصفهان کارهایی که می کند باعث به وجود امدن یک سری سوتفاهم هایی شده است زیرا مدیران لایق گذشته که مثلا از 20 سال پیش درختی کاشتند که در سال یکبار آب می خواهد و توانستند قسمتهایی از اصفهان را از ریزگردها نجات دهند قابل تقدیر است و همین اتفاق می تواند برای سایر استانها نیز بیفتد .

بنابراین ابتدا دادن حقابه ضروری است که بر مبنای آن دیگر اقدامات انجام شود یعنی اول آب را بدهیم بعد بگوییم چرا صرفه جویی نمی شود؟!
در نهایت متاسفانه باید بگویم که آب نداریم، تمام چاههای فریمن که می توانست به کمک آب آشامیدنی اصفهان بیاید خشک است و آبی در آن نیست، چه برسد به چاههای که شهرداری می خواهد از آنها آب برداشت کند. البته شهرداری اصفهان خودش حقابه دارد اما هنوز به حقابه خودش هم نرسیده است 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار