هفت هزار نفر در منطقه حصه شمالی سکونت دارند
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه حاشیه نشینی مشکلی است که شهرها را رنج می دهد، گفت: مشکلات حاشیه نشینی و کمبود امکانات در این مناطق باید با همکاری دولت و ساکنان آنها برطرف شود.
کد خبر: ۴۸۵۵۸۸
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲ 14 January 2018
به گزارش تابناک اصفهان، محسن مهرعلیزاده ' که به منظور بررسی مشکلات محله حصه شمالی به این منطقه حاشیه نشین شهر اصفهان رفته بود، در جمع ساکنان این محل گفت: ایجاد بدون مطالعه مناطق مسکونی در حاشیه شهر ها مشکلات متعددی را بوجود می آورد که مشکلات حقوقی برای مالکیت زمین های این مناطق از جمله آنهاست. 

وی تصریح کرد: مدیرکل امور اجتماعی استانداری اصفهان باید در جلسه‌ای با هیأت امنای محله ‌های حاشیه نشین، کمبودها و مشکلات این مناطق را شناسایی و راهکارهای ارائه کمک های مردمی و دولت را برای برطرف شدن مناطق حاشیه نشین بررسی کنند.

مهرعلیزاده آمار مهاجرت‌ از روستاها به شهرها در استان اصفهان را نسبت به سایر استان ها بالا اعلام کرد و افزود: این مهاجرت ها باعث توسعه مناطق حاشیه نشین بدون داشتن برنامه و نقشه راه شده است. 

وی با اشاره به اینکه سکونت هفت هزار نفر در منطقه حصه شمالی اصفهان گفت: جمعیتی که در این محل زندگی می‌ کنند، حق زندگی دارند و باید از امنیت، آرامش و امکانات بهداشتی و معیشت مطلوب برخوردار باشند. 

استاندار اصفهان بابیان به اینکه 120 نخبه علمی و ورزشی در این محل زندگی می‌کنند، تصریح کرد: باید شرایط ارتقای علمی و ورزشی در این مناطق مهیا شود. 

وی اضافه کرد: دولت و حاکمیت باید به رغم همه محدودیت‌ ها، حل مشکلات این منطقه را در اولویت قرار دهند.

مهرعلیزاده بر ایجاد زیرساخت ها و راه های مناسب در منطقه حصه شمالی در حداقل زمان ممکن تاکید کرد و گفت: باید در راستای تأسیس ورزشگاه، درمانگاه و ایجاد باجه بانک در این منطقه اقدام های لازم انجام شود. 

وی همچنین بر احداث کلانتری در این محل نیز تاکید کرد و گفت: در برنامه کوتاه مدت باید ایستگاه کلانتری موقت ایجاد؛ و در برنامه بلند مدت باید ساختمان کلانتری در این محل احداث شود. 

استاندار اصفهان همچنین از مسئولان ذیربط بررسی و پیگیری مسائل حقوقی از جمله اسناد و املاک و موقوفات این منطقه را خواستار شد و گفت: مردم این منطقه و سایر مناطق استان مطمئن باشند تا حصول نتیجه و عملی شدن تمامی قول ‌ها و برطرف شدن مشکلات، لحظه‌ ای دست از پیگیری برنخواهم داشت و در راه خدمت بی‌منت به مردم خسته نخواهم شد.

وی بیان کرد: مدیریت استان وظیفه دارد که گره ‌ها را از کار مردم باز کند. 

مهرعلیزاده از مردم محله حصه شمالی اصفهان خواست تا جایی که امکان دارد برای حفظ بهداشت و امنیت این منطقه تلاش کنند. 

وی با بیان اینکه همه مدیران مکلف هستند با همکاری مردم مشکلات را برطرف کنند، از شورای محل، هیأت امنای مسجد صاحب الزمان، شهردار و بسیج محله حصه شمالی اصفهان خواست برای مشکلات اقدام کنند.

حاشیه نشینی یک معضل است که در بیشتر شهرهای بزرگ و مهاجرپذیر از جمله کلانشهر اصفهان وحود دارد بگونه ای که هم اکنون نیم میلیون نفر در حاشیه 10 تا 15 منطقه این کلانشهر روزگار می گذرانند و بطور متوسط در هر منطقه بین ۵۰ تا ۷۰ هزار نفر ساکن هستند.

در مجموع حدود 8 درصد مساحت شهرهای استان اصفهان از جمله اصفهان، نجف آباد، خمینی شهر و شهرضا گرفتار پدیده حاشیه نشینی می باشد . 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار