بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در اصفهان
استان اصفهان دارای تراکم بسیار زیاد طیور با تنوع فوق العاده است که این تعداد طیور در هیچ نقطه از کشور وجود ندارد و متاسفانه خسارت کنونی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به واحدهای مرغ داری این خطه 15 میلیارد ریال تخمین زده شده است.
کد خبر: ۴۸۵۳۹۸
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰ 08 January 2018
به گزارش تابناک اصفهان، پرنده فروشی های سطح شهرها یکی از دغدغه های اصلی است و جالب است که مدیر دامزشکی اصفهان می گوید: اصناف و شهرداری ها متولی ساماندهی پرنده فروشی های سطح شهرها هستند و اداره کل دامپزشکی در این زمینه وظیفه ای بر عهده ندارد.

این در حالی است که مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان از شناسایی 13 کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و انهدام بیش از 300 هزار مرغ تخم گذار و بومی مشکوک و مبتلا به این بیماری دراین منطقه خبر داد.

شهرام موحدی افزود: تاکنون هشت کانون بیماری در گلپایگان، چهار کانون در خمینی شهر و یک کانون در نجف آباد شناخته شده‌اند که اقدامات لازم برای پاکسازی و انهدام طیور بیمار در این کانون ها انجام گرفت.

وی خسارت کنونی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به واحدهای مرغ داری این خطه را افزون بر 15 میلیارد ریال تخمین زد و گفت: شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان از گلپایگان آغاز شد.

موحدی با بیان اینکه سال گذشته در مجموع 171 کانون ابتلا به این بیماری در استان شناسایی شد که هزار و 50 میلیارد ریال خسارت به استان اصفهان وارد کرد افزود: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت دام (OIE) شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در جهان تا اطلاع ثانوی وجود دارد و تکرار پذیر است.

وی گفت : امسال طغیان بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان 2 ماه زودتر نسبت به سال گذشته آغاز شد و تداوم آلودگی و بقای ویروس در نیمه اول سالجاری از مهمترین دلایل طغیان پیش از موعد آن محسوب می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه احتمال طغیان این بیماری در نیمه دوم سال وجود دارد خاطرنشان کرد: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نوعی بیماری ویروسی با سرعت انتشار بسیار بالا و با تیپ های متفاوتی است، که ژنوم ویروس آنفلوانزای پرندگان می تواند تیپ های مختلفی را به خود بگیرد.

موحدی با بیان اینکه حدود 40 بیماری در حوزه دام و طیور در حال کنترل است که آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یکی از آنها محسوب می شود گفت: صنعت مرغ و طیور از نظر امنیت غذایی، سلامت، بهداشت عمومی، اقتصاد مقاومتی و اشتغال از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی تاکید کرد : آنفلوانزای پرندگان جمعیت انسانی و حیوانی با سویه های مختلف را تحت تاثیر خود قرار داده است و اکنون ویروس H5N8 در کشور ما وجود دارد و سویه جدید H5N1 در روسیه شناسایی شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار