ستاد احیای زاینده رود، راهکاری عجیب!
بیش از یک دهه است که سایه خشک سالی و بحران شدید آب در حوزه آبریز زاینده رود برای شهروندان استان اصفهان از بالادست زاینده رود تا پایین دست مشکلات فراوانی را رقم زده و حتی در آمار جذب گردشگر داخلی و خارجی نیز تأثیر منفی آن قابل مشاهده است.
کد خبر: ۴۸۴۵۱۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۹ 10 December 2017
به گزارش تابناک اصفهان، در شرایطی که در سال های گذشته تلاش های فراوانی برای احیای رود زاینده رود و بازگرداندن طراوت و شادابی به مناطق حاشیه ای آن صورت گرفت، نتایج برآمده از این موضوع امیدوار کننده نبود و روز به روز به شرایط بحرانی این حوضه آبریز افزوده شد.

اکنون که خسارات برآمده از بحران آب در حوضه آبریز زاینده رود به اوج خود رسیده و در برخی موارد به اختلاف های بین استانی و محلی نیز دامن زده است، تلاش برای احیای این رود آن هم از مسیر صحیح، کارشناسی شده و علمی بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.

استاندار جدید اصفهان در رابطه با بحران آب زاینده رود و تلاش هایی که باید برای احیای این رود صورت بگیرد، ایده و طرح های جدیدی را مطرح کرده از جمله تشکیل ستاد احیای زاینده رود که اگر نگوییم عجیب است، قطعاً و بنا به دلایل مختلف باید آن را طرحی از پیش شکست خورده و خسارت بار معرفی کنیم.

با توجه به اینکه رود زاینده رود و حوضه آبریز مربوط به آن را باید پدیده های فراستانی و ملی تعریف کرد؛ نکته مهمی که خود گویای این حقیقت است که برای حل مشکلات مربوط به این رود نمی توان در سطح یک استان تصمیم گرفت.

پر واضح است که سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد مستقیم با این حوضه درگیر هستند و نیز به دلیل طرح های انتقال آبی که تا کنون تحت عنوان تونل کوهرنگ 1 و 2 و چشمه لنگان از حوضه آبریز کارون برای احیای آن نهایی شده است، استان های کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان را نیز باید به این بحران افزود بنابراین نمی توان این بحران  را استانی در نظر گرفت.

این در حالی است که کاهش بارندگی در سال های اخیر در کنار افزایش مصرف در حوزه کشاورزی از جمله دلایل اصلی بروز خشکسالی در زاینده رود است و جدا از این دو عامل مهم، مجموعه عومل دیگری مثل بهره برداری بی رویه آب در حوزه صنعت، برداشت غیرقانونی آب در بالادست و الگوی کشت ناصحیح از دلایل دیگر این مشکل است.

در نهایت می توان گفت چنین طرحها و راهکارهایی برای احیای زاینده رود نه مثبت و موفق نخواهد بود بلکه بار منفی و تبعات خطرناکی به همراه خواهد داشت.

شاید بتوان گفت تنها عایدی چنین طرحی، تلف شدن زمان و صرف میلیاردها تومان بودجه برای اجرای طرح و مطالعاتی نمایشی است که ناکامی آن از هم اکنون به روشنی مشخص است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار