کاهش 80 درصدی ذخیره آب در زاینده رود
ظرفیت حداکثری سد زاینده رود یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب برآورد می شود و گزارش های کنونی نشان می دهد که تنها حدود یک دهم این سد دارای آب است.
کد خبر: ۴۸۴۵۰۰
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶ 10 December 2017
به گزارش تابناک اصفهان، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: میزان کاهش آب ذخیره شده در سد زاینده رود در سالهای اخیر بی سابقه بوده و هم اکنون نسبت به میانگین بلند مدت 80 درصد کاهش داشته است.

علی بصیرپور افزود: میزان کنونی آب ذخیره شده در سد زاینده رود حدود 149 میلیون متر مکعب و حتی وخیم تر از سال گذشته است.

وی اضافه کرد: ذخیره سال گذشته در چنین روزهایی حدود 165 میلیون متر مکعب بود.

به گفته او ظرفیت حداکثری سد زاینده رود یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب برآورد می شود و گزارش های کنونی نشان می دهد که تنها حدود یک دهم این سد دارای آب است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به کاهش میزان آب ورودی به سد، تصریح کرد: میزان ورودی آب پارسال حدود 30 متر مکعب بر ثانیه بود، اما هم اکنون این میزان به 7 متر مکعب در ثانیه رسیده است.

بصیرپور ادامه داد: میزان بارش ها در ماه های آبان و آذر امسال در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان صفر گزارش شد و این شرایط، وضعیت قرمز را برای سد زاینده رود رقم زده است.

بصیرپور اضافه کرد: آمار و ارقام مربوط به بارشها حاکی از این است که در حقیقت بارشهای پاییز را از دست داده ایم و باید چشم انتظار بارشهای زمستانه باشیم.

وی با اشاره به کاهش بارشها در آذر امسال خاطرنشان کرد: میانگین بارشهای متوسط در مدت یاد شده در منطقه چلگرد(یکی از مناطق تامین کننده آب زاینده رود) افزون بر 300 میلی متر بوده، اما این بارش هم اکنون حدود 66 میلی مترگزارش می شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان همچنین تاکید کرد: افزایش آب خروجی از سد زاینده رود به منظور کشت پاییزه کشاورزان و جاری شدن رودخانه در کلانشهر اصفهان منوط به تصمیم شورای هماهنگی زاینده رود است.

وی با بیان تصمیم های این شورا نیز به میزان بارش های روزهای آینده، مقدار ورودی آب به سد زاینده رود و اینکه میزان حجم سد به حد قابل اطمینانی برسد، بستگی دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار