مسجد پامنار و میدان محمدیه مرمت شدند
مسجد تاریخی پامنار نیاسر و آب انبار میدان بالای محمدیه شهرستان نایین مرمت و باز سازی شد، این دو بنای تاریخی از آثار معروف در اصفهان هستند که در سالهای اخیر تخریب شده و آسیب دیده بودند.
کد خبر: ۴۸۴۳۶۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰ 05 December 2017
به گزارش تابناک اصفهان،مسجد پامنار نیاسر جزو اثرهای ارزشمند موجود در بافت تاریخی محله روداب در این شهر است که سال 1384 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. همچنین آب انبار میدان بالای محمدیه جزو مجموعه بناهای تاریخی میدان مسجد جامع محمدیه نایین است.

بر اساس این گزارش به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان عملیات مرمت و بازسازی مسجد پامنار نیاسر پایان یافته و 120 میلیون ریال برای تعمیر و بازسازی این اثر تاریخی متعلق به دوره قاجار از محل اعتبارهای ملی هزینه شده است.

 گفتنی است تراشیدن بدنه دیوارهای خارجی و اندود کاهگل، اجرای چفت آجری لبه بام، شمشه گیری گچی، تخریب قسمتی از دیوار بنا و ساخت دوباره آن، زیربندی و استحکام بخشی قسمت هایی از دیوار بنا را از جمله اقدام های صورت گرفته بر روی این بنا می باشد.

نیاسر با برخورداری از نزدیک به 10 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی در فاصله 15 کیلومتری کاشان قرار دارد.

بیش از یک هزار و 500 اثر تاریخی با ارزش در شهرستان کاشان شناسایی شده که از این تعداد تاکنون 318 بنا در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

آغاز مرمت آب انبار میدان بالای محمدیه نایین
بر اساس این گزارش، مرمت و بازسازی آب انبار میدان بالای محمدیه شهرستان نایین با مشارکت خیران ،هیات امنا و اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری نیز درهفته جاری آغاز شده است.

 این مجموعه تاریخی متعلق به قرون چهارم یا پنجم هجری قمری است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 این بنای تاریخی با توجه به خشتی بودن سازه وگنبد بنا ونفوذ رطوبت در سال های اخیر آسیب دیده و تخریب شده بود که با هماهنگی خیران و میراث فرهنگی در حال بازسازی است.

 در شهرستان نایین بیش از 120 آب انبار تاریخی وجود دارد به گونه ای که بیش از 80 درصد این آب انبارها هنوز در فصول گرم مورد استفاده اهالی است. 

به گفته  رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری نایین برای مرمت این بنا 200 میلیون ریال درنظر گرفته شده است.

شهرستان نایین با بیش از هزار و 200 اثر تاریخی در140کیلومتری شرق اصفهان قراردارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار