وجود 40 هزار هکتار کانون بحرانی ریزگردها در اصفهان
معضل ریزگردها در دهه اخیر به مشکلی اساسی در کشورمان تبدیل شده و این چالش جدی، صنایع و اقتصاد و همچنین سلامت شهروندان را تهدید می کند.
کد خبر: ۴۸۴۲۵۳
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶ 03 December 2017
به گزارش تابناک اصفهان، با توجه به وجود 16 کانون بحرانی ریزگردها که در استان اصفهان قرار دارد تا کنون طرحها و برنامه های متعددی برای مقابله با معضل ریزگردها اجرا شده اما همچنان این مشکل به صورتی عمیق و جدی نمایان است.

طرح بزرگ نهالکاری 10 هزار هکتاری شرق اصفهان که از سال 93 آغاز شد و در سال 94 با سرعت بیشتری و با جدیت پیش رفت از نمونه کارهایی است که برای مقابله با ریزگرها در استان اصفهان آغاز که طی این سالها ( 93 و 94) حدود 2 هزار و 500 هکتار از زمین های منطقه شرق اصفهان نهالکاری شد.

بر اساس این گزارش  2طرح مقابله با بیابان زایی و مقابله با ریزگردها نیز امروز یکشنبه در پایگاه هوائی شهید بابائی(هشتم شکاری) واقع در شرق این کلانشهرآغاز شد.

این دو طرح شامل نهالکاری به مساحت 500 هکتار و مالچ پاشی به مساحت 400 هکتار است که با حضور محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان و جمعی از نمایندگان مجلس آغاز شد.

گفتنی است طرح نهالکاری با اعتباری بیش از 2 میلیارد و 200 میلیون تومان و طرح مالچ پاشی با هزینه ای حدود یک میلیارد و 300 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و صندوق توسعه ملی انجام می شود.

به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان امسال حدود یکهزار هکتار از زمین های بیابانی شرق اصفهان که کانون های اصلی بحران را تشکیل می دهد، مالچ پاشی خواهد شد.

محمدحسین شاملی خاطرنشان کرد: تا پایان سالجاری همچنین 4 هزار هکتار از این زمین ها نیز نهالکاری می شود.

این در حالی است که فرمانده پایگاه هشتم شکاری اصفهان فروردین امسال گفته بود: برای مقابله با ریزگردها در اصفهان همچون گذشته بطور فعالانه مشارکت می کنیم.

امیرسرتیپ دوم مسعود روزخوش که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، ادامه داد: پایگاه هشتم شکاری اصفهان برای مقابله با ریزگردها با نهادهای مرتبط از جمله اداره کل منابع طبیعی همکاری می کند بطوری که برای مقابله با این معضل یکهزار هکتار از مناطق پیرامونی و درونی این مجموعه نظامی نهالکاری شده است.

وی با بیان اینکه ریزگردها به موتورهواپیما آسیب می زند، افزود: ریزگردها همچنین سبب می شود که دید افقی خلبانها به شدت کاهش یابد.

بر اساس این گزارش استان اصفهان 16 کانون بحرانی ریزگردها دارد، دشت سجزی در 20 کیلومتری اصفهان و منطقه نایین تا انارک در 180 کیلومتری شرق این شهرستان از جمله کانون های اصلی ریزگردها در استان اصفهان به شمار می رود، این منطقه 40 هزار هکتار کانون بحرانی ریزگرها و گرد و غبار دارد.

به گفته کارشناسان در صورت بی توجهی به مقابله با ریزگردهای شرق اصفهان، سلامت ساکنان فلات مرکزی ایران تا پایتخت تهدید خواهد شد و باید مسئولان بسیار جدی به فکر مهار این معضل باشند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار