«بابا؛ مردم گل کاشتن»؛ این جمله لیلا زیباکلام خطاب به پدرش است؛ صادق زیباکلامی که روز یکشنبه با انتشار شماره حساب خود از هموطنان خواست تا به مردم زلزله‌زده کمک کنند.
کد خبر: ۴۸۳۷۵۵
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۸ 19 November 2017
به گزارش تابناک : در زير مصاحبه با صادق زيبا كلام در مورد اقدام خير وي در رابطه با زلزله غرب كشور را مي خوانيد:


*چه شد که تصمیم گرفتید با اعلام شماره حسابی به جمع‌آوری کمک‌های مردمی بپردازید؟ آیا تصور می‌کردید چنین مبلغی به حسابتان واریز شود؟
*هیچ‌گاه تصور نمی‌کردم که کمک‌های نقدی به زلزله‌زدگان به یک‌میلیارد تومان برسد. وقتی تصاویر زلزله‌زدگان را دیدم، روز بعدش پس از اینکه در دانشکده حقوق برخی از کارمندان بانی خیر شده و با یکدیگر کمک‌های نقدی افراد را جمع کردند، تصمیم گرفتم که خود نیز همانند همکارانم پول جمع‌آوری کنم تا با مبلغ جمع‌آوری‌شده اقلامی مانند کنسرو و آب معدنی خریداری شود. در آن زمان تصورم بر این بود که ‌این مبلغ درنهایت ممکن است به 10‌میلیون تومان برسد. به همین دلیل یک پست برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی در صفحه شخصی اینستاگرامم منتشر نموده و علاوه بر آن، شماره حساب شخصی خود را توئیت کردم. بلافاصله در همان یک ساعت نخست مبلغ به ده‌میلیون رسید و پس از آن مردم پی‌درپی به حساب شخصی‌ام پول واریز می‌کردند تا ساعت دو صبحگاه سه‌شنبه‌ این مبلغ به 60‌میلیون رسید. در حالی که همچنان تردید داشتم نسبت به رقم کمک‌های واریزی، بازهم مبلغ مذکور را شمارش کردم. این مبلغ از صبح سه‌شنبه تا شامگاه چهارشنبه حتی از 500‌میلیون تومان هم عبور کرد.

*از ابتدا تصمیمی برای چگونگی هزینه ‌این کمک‌ها داشتید؟
*تصمیم گرفتم که به جای اینکه ‌این پول‌ها را به نهادهای دولتی بدهم، در برابر اعتماد مردم به‌شخصه وارد منطقه زلزله‌زده شوم. در واقع از روز پنجشنبه کرمانشاه هستم و از بسیاری مناطق زلزله‌زده کرمانشاه بازدید به عمل آورده و خسارت‌ها و ویرانی‌ها را بررسی کردیم، اما نکته‌ای که همچنان نمی‌توان آن را باور کرد، این است که شامگاه پنجشنبه ظرف 48 ساعت پس از اعلان اولیه، مبلغ 500‌میلیون به یک‌میلیارد تومان رسید و روز جمعه‌ این مبلغ به یک‌میلیارد و سیصدمیلیون تومان رسیده است. به همین دلیل تلاشم بر این است که‌ این پول به نحو صحیحی هزینه شود.

*با توجه به‌اینکه هنوز در آن محل حضور دارید، شرایط به چه نحوی است؟
*مناطق پل ذهاب، ثلاث باب جانی و ازگله وضعیت بسیار غم‌انگیزی دارد. از سویی با توجه به کمک‌های مردمی و اقدامات دولت در مناطق زلزله‌زده به‌این نتیجه رسیدم که به کمک‌های اولیه آب، چادر، کنسرو، لباس و... نیازی نیست و به تدریج باید سراغ اقدامات گسترده و بلندمدت رفت، زیرا منطقه زلزله‌زده کوهستانی است و به‌تدریج این مناطق سرد می‌شود. بنابراین باید فکر زمستان بود. به همین دلیل در حال بررسی هستیم ببینیم مناسب‌ترین اقدامی که می‌توان انجام داد چیست. برخی پیشنهاد می‌کنند که باید کانکس خریداری کرد و تعدادی از این کانکس‌ها را در روستاها بین کسانی که منازل خود را کاملا از دست داده‌اند و قابل بازسازی نیست، توزیع کرد. عده‌ای دیگر پیشنهاد می‌کنند که هزینه یک کانکس با هزینه ساخت‌و‌ساز یک خانه روستایی با دواتاق و دیوار و حیاط تقریبا یکسان است، البته با این تفاوت که کانکس یک مکان دائمی نمی‌تواند باشد، اما مسکن یک مکان دائمی است.

*پس دولت چه باید بکند؟
*دولت این اقدامات را انجام می‌دهد، زیرا دولت به هر روستایی 5‌میلیون پول بلاعوض پرداخت می‌کند و به هر خانواری که در شهرستان‌های ازگله، گیلان غرب، ثلاث باباجانی هستند،10‌میلیون تومان وام پرداخت می‌کند. بنابراین یک راه‌حل این بود که مبلغ یک‌میلیارد تومان را تقسیم کنیم و بر روی پول دولت بگذاریم تا افراد زلزله‌زده هر اقدامی که گمان می‌برند برایشان مناسب است، همان اقدام را انجام دهند.

*اقدامات فرهنگی جزو گزینه‌های شما نبود؟
*یک راه‌حل که خود به‌شخصه آن را مفید می‌دانم، این است که فارغ از کانکس و مسکن یک اقدام باقیات صالحات انجام دهیم و در شهرستان‌های نسبتا بزرگ‌تر مانند سرپل ذهاب، گیلان غرب و ثلاث باباجانی کتابخانه 30 هزارجلدی تاسیس کنیم و یا اگر مدارسشان خراب شده است، آن مدرسه‌ها را تعمیر کنیم یا بسازیم، زیرا بسیاری از افراد کمک‌کننده تا اندازه بسیاری عرق فرهنگی دارند. بنابراین می‌توان چنین اقدامی هم انجام داد. برخی نیز به‌این لیست تاسیس خانه بهداشت را نیز اضافه کردند. از این رو، اکنون به‌دنبال یک راه‌حل اساسی برای این مبلغ جمع آوری‌شده هستم. گمان نمی‌بردم که حجم این مبلع تا این اندازه گسترده شود. اگر قبل از این از من پرسیده می‌شد که تصور می‌کنید چه میزان پول جمع خواهد شد و اگر فردی به من می‌گفت که ظرف 48 ساعت یک‌میلیارد تومان جمع می‌شود پوزخند می‌زدم و با خود می‌گفتم احتمالا او نمی‌داند یک‌میلیارد تومان چقدر است! یا اینکه شاید او نه مردم ایران، نه یک‌میلیارد تومان و نه من را نمی‌شناسد. به هر روی در برابر اعتماد مردم احساس مسئولیت می‌کنم و به همین دلیل باید نهایت تلاشم را به جا بیاورم تا این پول به بهترین و مناسب‌ترین شکل ممکن هزینه شود.


منبع : روزنامه آرمان 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار