مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: قرار است در برنامه‌هایی که برای احیا و مرمت بافت‌های تاریخی داریم سقاخانه‌ها نیز به عنوان عناصر درون بافت‌ها مرمت شوند.
کد خبر: ۴۸۱۸۲۲
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱ 25 September 2017
به گزارش تابناک : فریدون اللهیاری با اشاره به احیای سقاخانه‌های اصفهان اظهار داشت: قرار است در برنامه‌هایی که برای احیا و مرمت بافت های تاریخی داریم سقاخانه‌ها نیز به عنوان عناصر درون بافت‌ها مرمت شوند.

وی افزود: در شهر اصفهان 80 سقاخانه شناسایی شده که دارای ارزش تارریخی هستند از این تعداد 10 سقاخانه با همکاری نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان مرمت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: بیشتر سقاخانه‌ها در محله های هارونیه، بازارچه حاج محمد و در بافت ‌ای تاریخی  شهر بودند که مرمت و احیا شده‌اند.

وی با اشاره به پیشینه سقاخانه خاطرنشان کرد: در مورد پیشینه بحث‌های تاریخی زیادی وجود دارد، سقاخانه‌ها در اصفهان از دوره صفویه و قاجار است اما در فرهنگ ایرانی عمیق تر بوده و به پیش از اسلام برمی‌گردد اما به نوعی آمیختی با واقعه کربلا پیدا کرده‌اند.

اللهیاری بیان کرد: سقاخانه در سایر شهرهای کشور وجود دارد زیرا با مناسک‌های ما گره خورده اما در برخی شهرهای تاریخی شرایط ویژه ‌تری دارد و در واقع جزئی از فرهنگ ناملموس ما هستند.


منبع : تسنیم 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار