طي ماه هاي گذشته استاندار اصفهان بارها درباره موضوعات مختلف اولتيماتوم داد اما اين بار نوبت به کاهش نرخ بيکاري رسيده است.
کد خبر: ۴۸۰۱۲۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۲ 12 August 2017

به گزارش تابناک : استاندار اصفهان نخستين بار به بانک هاي اصفهان براي تأمين سرمايه در گردش بخش خصوصي استان به منظور افزايش اشتغال، سپس براي بهبود وضعيت صادرات صنايع دستي و اين بار براي اشتغال اولتيماتوم داده است.

اين اولتيماتوم ها نشان مي دهد که استاندار نگران وضعيت اشتغال استاني که بيشترين ميزان واحدهاي صنعتي را پس از تهران دارد اما نرخ بيکاري آن 2 درصد بالاتر از ميانگين کشوري مي باشد، است.

رسول زرگرپور به دستگاه هاي مسئول فقط يک هفته مهلت داده تا نظرات خود را درباره «طرح تکاپو» براي جمع بندي نهايي مطرح کنند.

وي با اشاره به «طرح تکاپو» گفت: اين طرح باهدف ارتقاي سطح رونق اقتصادي در جوامع هدف، توسعه اشتغال پايدار درزمينه کسب وکارهاي منتخب در سطح استان ها، توسعه واحدهاي کسب وکار، بهبود معيشت نيروي کار در کسب وکارهاي منتخب و طراحي سياست هاي اشتغال در سطح منطقه اي و ملي در دستور کار قرارگرفته است.

وي بابيان اينکه طرح توسعه کسب وکار و اشتغال پايدار (تکاپو) بيشتر به اشتغال هاي خُرد و کارگاه هاي کوچک مي پردازد، ادامه داد: 12رسته برتر استان بر اساس روش ترکيبي در طرح تکاپو توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعي ارائه شده است.

استاندار اصفهان يادآور شد: طرح تکاپو که به صورت سه تا چهارساله طراحي شده است، در حال حاضر به مزيت هاي فعلي استان مي پردازد و در آينده بخشي از مشکلات اشتغال استان را حل خواهدکرد.

وي با بيان اينکه بر اساس اعلام مرکز آمار ايران، نرخ بيکاري استان اصفهان در سال گذشته با14/6درصد، 2 درصد بالاتر از نرخ 4 /12درصدي بيکاري در کشور بوده است، تأکيد کرد: همه دستگاه هاي اجرايي بايد آمار سالانه مرکز آمار را مبناي برنامه ريزي هاي خود قرار دهند.

زرگرپور به تسهيلات ابلاغي کميته امداد امام خميني(ره) و بهزيستي از محل بند «د» تبصره 16 قانون بودجه سال 96 اشاره و تصريح مي کند: براي اين دو مرکز در مجموع 225 ميليارد تومان اعتبار به منظور ارائه تسهيلات به متقاضيان پيش بيني شده که با اين تسهيلات در حدود 13 هزار و 500 شغل ايجاد خواهد شد.

***

وي اين نويد را هم داد که ميزان هزار و 300 ميليارد تومان تسهيلات براي ايجاد اشتغال در بخش هاي مختلف ازجمله صنعت، اشتغال خانگي، شرکت هاي دانش بنيان و بخش کشاورزي به استان ابلاغ شده است.

اجراي طرح مهارت آموزي، ناجي مشکلات اشتغال

هم اکنون بسياري از واحدهاي توليدي کوچک و متوسط استان به دليل وضعيت نقدينگي و تورم با رکود و نداشتن بازار فروش مواجه شده اند.

بنابر اعلام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان اصفهان، در حال حاضر تعداد 77 شهرک و ناحيه صنعتي و بيش از 101 هزار ناحيه صنعتي، صنفي و توليدي در استان اصفهان وجود دارد اما 30 درصد از واحدهاي توليدي استان اصفهان راکد هستند.

در اين شرايط استاندار اصفهان ضرب الاجل خود براي کاهش نرخ بيکاري را در حالي مطرح مي کند که خودش هم معتقد است طرح مهارت آموزي مي تواند بخشي از مشکلات اشتغال را در اين استان رفع کند.

وي تأکيد کرد: طرح هاي ملي مهارت آموزي در محيط کار واقعي و کارورزي دانش آموختگان دانشگاهي مي تواند در برطرف کردن مشکل اشتغال اصفهان مؤثر باشد.

زرگرپور با اشاره به اجراي طرح مهارت آموزي در محيط کار واقعي توسط اداره کل آموزش فني و حرفه اي ادامه داد: در اين طرح به کار آموزان در محيط واقعي کار، آموزش هاي مرتبط شغلي ارائه مي شود؛ البته اين طرح درگذشته نيز به نام «طرح استادشاگردي» به اجرا در مي آمد که با اصلاحاتي، در طرح جديد به نام «طرح مهارت آموزي در محيط کار واقعي» اجرا مي شود.

استاندار اصفهان با اشاره به اينکه اين طرح براي محدوده سني 15 سال به بالا اجرا مي شود، افزود: براي افرادي که به دلايلي از تحصيل بازمانده اند، زمينه اي فراهم مي شود که با سيستم استادشاگردي، آماده براي ورود به بازار کار شوند و آموزش دهندگان نيز ملزم به به کارگيري آنها نيستند.

وي تصريح کرد: اين طرح نه تنها در حوزه آموزشي، بلکه در بخش اشتغال نيز مي تواند به گونه اي ورود پيدا کند. زرگرپور بابيان اينکه نظرات مختلفي براي اجراي اين طرح وجود دارد و با اجراي اين طرح به مرور مشکلات برطرف و طرح کامل تر خواهد شد.

استاندار اصفهان با اشاره به اينکه طرح مهارت آموزي در محيط کار واقعي متناسب با مسائل اشتغال و آموزش هاي فني و حرفه اي استان است، اظهارداشت: در اين راستا مي توان از تجربيات کشورهاي مختلف در اين زمينه استفاده کرد و آن را با بهترين شکل به اجرا درآورد.

***

وي در ادامه به «طرح ملي کارورزي دانش آموختگان دانشگاهي» اشاره و تأکيد کرد: اين طرح هنوز ابلاغ نشده است و به همين دليل فرصت براي ارائه نظرات و پيشنهاد ها به سازمان فني و حرفه اي وجود دارد.

زرگرپور خاطرنشان کرد: به نظر مي رسد که هر دو طرح ياد شده ازجمله طرح هايي هستند که مي تواند بخشي از مسائل و معضلات بخش اشتغال استان را مرتفع کند.

حالا بار ديگر روزنه هاي اميد براي کاهش نرخ بيکاري به خصوص جوانان و فارغ التحصيلان دانشگاهي باز شده است، اما به راستي آيا اجراي اين طرح ها مي تواند براي کاهش نرخ بيکاري صنعتي ترين استان کشور کارساز باشد؟


منبع : روزنامه نصف جهان 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار