ترسیم شرایط اشتغال در استان اصفهان نشان می‌دهد که محیط کسب و کار نیازمند تحول اساسی است و اعضای منتخب شورای شهر اصفهان نیز از رونق تولید و کسب و کار به عنوان فصل مهمی از برنامه‌های خود در شورای پنجم یاد می‌کنند.
کد خبر: ۴۸۰۱۰۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱ 12 August 2017
به گزارش تابناک : امروز نیاز اساسی کشور ساماندهی وضعیت اقتصاد و مقاوم‌سازی درونی آن در مواجهه با تکانه‌های بیرونی است. هر جامعه‌ای برای رسیدن به رشد اقتصادی، رونق تولید و اشتغال‌زایی باید در مسیر صحیح سیاست‌های تعیین شده اقتصادی قدم بردارد.

مقام معظم رهبری که ساماندهی اقتصادی کشور را نیاز اساسی امروز می‌دانند با برشمردن مولفه‌هایی، تصویری از جامعه‌ای با اقتصاد قوی را ترسیم می‌کنند، براساس بیانات ایشان، تولید قوی، مدیریت قوی، وابسته نبودن به دیگران، اثرگذاری بر قیمت نفت، ارزشمند کردن پول ملی و افزایش قدرت خرید مردم گزینه‌هایی هستند که توجه به آنها اقتصاد کشور را از بنیان قوی می‌سازد.

در بیانات مقام معظم رهبری از بیکاری به‌ خصوص بیکاری جوانان تحصیل‌کرده و سختی معیشت طبقات ضعیف به عنوان خلأهای اقتصادی امروز کشور نام برده شده است، ایشان در این باره تأکید می‌کنند: «آنچه امروز برای ما مشهود است و مقابل چشممان می‌بینیم، [این است که] خلأهای اقتصادی ما خلأهای بزرگی است. یکی‌ مسئله بیکاری است؛ به‌خصوص بیکاری جوانان و به‌خصوص بیکاری جوانان تحصیل‌‌کرده. این یک خلأ است، یک حفره است. این را باید تأمین کرد. مسئله‌‌ معیشت طبقات ضعیف [مهم است]؛ ما اطّلاعات را دائماً دنبال می‌کنیم و از وضع مردم در بخش‌های مختلف کشور مطّلع می‌شویم؛ مردم از لحاظ معیشت دچار مشکلند. مسئله‌ بیکاری هست، مسئله‌ سختی معیشت هست و مشکلات گوناگونی که در زمینه‌ فرهنگی و اجتماعی به دنبال این‌ها می‌آید».

بحران بیکاری در صنعتی‌ترین استان کشور

بیکاری که از آن به عنوان مسئله مهم کشور یاد شده در استان اصفهان نیز آمار قابل تأملی دارد، صنعتی‌ترین استان کشور با ظرفیت‌های فراوان اقتصادی، خدماتی و کشاورزی امروز با بحرانی به نام بیکاری روبه‌رو است و آماری بالاتر از میانگین کشوری را در این رابطه به خود اختصاص داده است.

در این میان 15 درصد از تولید ناخالص کشور متعلق به استان اصفهان بوده و باید گفت اصفهان صنعتی‌ترین استان کشور است که 70 درصد از فولاد کشور، 50 درصد از صنایع ساختمانی، 60 درصد مصنوعات طلایی کشور و 25 درصد از فرآورده‌هایی نفتی در آن توزیع می‌شود و 10 درصد کارگران کشور در این استان فعالیت می‌کنند.

بیکاری 30 درصدی در اصفهان و تعطیلی واحدهای کوچک صنعتی

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان با تشریح وضعیت اشتغال در اصفهان به تسنیم می‌گوید: استان اصفهان استانی صنعتی است که بعد از جدا شدن البرز از تهران می‌توان آن را نخستین استان صنعتی کشور دانست، چنانچه آمار بیکاری را با کشاورزان که در استان بیکار شدند، محاسبه کنیم باید گفت در حال حاضر میانگین نرخ بیکاری در استان اصفهان به 30 درصد رسیده است.

حجت‌الاسلام موسوی لارگانی پیرامون اینکه به دلیل کمبود آب و خشکسالی‌های متوالی قشر عظیمی از کشاورزان در استان اصفهان بیکار شده‌اند، ادامه داد: براساس آمار بیکاری که استانداری و مسئولان استان اصفهان ارائه می‌دهند که نرخ بیکاری استان از میانگین کشوری 3 درصد بیشتر است، این آمارها نمی‌تواند دقیق باشد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس با تاکید بر اینکه در هیچ دوره‌ ریاست جمهوری در ایران به اندازه 4 سال اخیر تعدیل نیرو و تعطیلی کارخانه نبوده است، بیان می‌کند: در سال 94 و 95 بیشترین تعدیل نیرو را در کشور داشته‌ایم. در نیمه نخست سال گذشته تعداد افراد تعدیل شده از کار در استان اصفهان که تحت پوشش بیمه بیکاری رفته‌اند در حدود 20 هزار نفر بوده‌ است.

«چنانچه این میزان را در 6 ماهه دوم سال گذشته حساب کنیم فقط در استان اصفهان 40 هزار نفر تحت پوشش بیمه بیکاری رفته‌اند» وی این آمار را داده و ادامه می‌دهد: این تعداد افراد تعدیل از کار می‌توانستند از بیمه بیکاری استفاده کنند، افرادی که در طول فقط یک سال در استان اصفهان بیکار شده‌اند بیش از این ارقام است زیرا بیمه بیکاری شامل تمام افراد نمی‌شود.

براساس صحبت‌های نماینده مردم فلاورجان در مجلس فقط در طول یک سال اخیر بسیاری از واحدهای تولید کوچک صنعتی و کارخانجاتی مانند کاشی نیلو، کاشی اصفهان، پلی‌اکریل و شرکت ریسندگی و بافندگی زاینده‌رود در استان اصفهان با تعدیل نیروهای خود تعطیل شده‌اند.

وی اضافه می‌کند: البته آمار تعدیل نیروها در استان بیش از ارقامی است که بیان کردیم و به تبع ارقام کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی در استان اصفهان هم بیش از اینها است.

محیط کسب و کار نیازمند تحول اساسی است

ترسیم شرایط اشتغال در استان اصفهان نشان می‌دهد که محیط کسب و کار نیازمند تحول اساسی است. به ویژه این موضوع در کلانشهر اصفهان باید با فعال سازی واحدهای خرد و متوسط صنعتی مورد اهمیت قرار گیرد. اگر پای صحبت اعضای منتخب شورای شهر اصفهان بنشینیم رونق تولید و کسب و کار نیز به عنوان فصل مشترک صحبت‌های آنها مطرح می‌شود.

اعضای منتخب شورای شهر اصفهان در دیداری که با نماینده ولی فقیه در استان داشتند بهبود محیط کسب و کار را یکی از برنامه‌های جدی شورای پنجم دانستند، هر چند شورای شهر وظیفه اجرایی برعهده ندارد اما تصمیمات و مصوبات این شورا و همچنین نظارت بر فعالیت‌های مربوط می‌تواند روزنه امیدی برای تغییر در شرایط امروز کسب و کار در اصفهان ایجاد کند.

فتح الله معین عضو کنونی شورا و منتخب شورای پنجم اصفهان در این باره می‌گوید: در دیداری که با امام جمعه اصفهان داشتیم از برنامه‌های خود برای بهبود محیط کسب و کار گفتیم که ایشان نیز در این باره ابراز خوشحالی کردند.

تلاش برای ایجاد منبع درآمد پایدار برای مردم

وی افزود: در بحث گردشگری مطالباتی مطرح شد، در این راستا باید گفت یکی از راهکارهای ایجاد رونق اقتصادی شهر پرداختن به موضوع گردشگری است و در این زمینه برنامه‌های جدی داریم.

منتخب پنجمین دوره شورای شهر اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم بر لزوم فراهم‌سازی محیط کسب و کار در شهر اصفهان تأکید می‌کند و می‌گوید: هدف ما ایجاد شهر خلاق و کارآفرین است، باید بتوانیم در این راستا بحث توانمندسازی افراد را اجرا کنیم تا محیط کسب و کار برای مردم ایجاد شود، در این صورت بسیاری از مشکلات اقتصادی برطرف خواهد شد و منبع درآمد پایداری برای مردم فراهم می‌شود.

فریده روشن با بیان اینکه زمینه توسعه محیط کسب و کار با توجه ویژه به گردشگری نیز فراهم می‌شود، ادامه می‌دهد: هدف ما این است که از طریق گردشگری جذب بیشتری در منابع مالی داشته باشیم.

وی اضافه می‌کند: در این راستا توسعه بازارچه‌های مخصوص زنان سرپرست خانواده برای ارائه و فروش کالاها و خدمات آنها که راهی برای درآمدزایی و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی است مدنظر قرار دارد.

لزوم ایجاد بسترهای مناسب توسعه فضای کسب و کار

دیگر منتخب پنجمین دوره شورای شهر اصفهان نیز در همین ارتباط به تسنیم می‌گوید: در مسائل اصلی مورد شورا در حقیقت چندین اصول کلی از جمله ترافیک و مسائل زیست محیطی وجود دارد اما یکی از مصادیق تغییر ما به صورت خاص بحث ایجاد بسترهای مناسب توسعه فضای کسب و کار است که باید به این موضوع به صورت ویژه اهتمام داشته باشیم.

اصغر برشان ادامه می‌دهد: علاوه بر جریان‌های روزمره مانند ترافیک، مسائل زیست محیطی، فضای سبز و خدمات، مسئله بستر سازی برای رونق کسب و کار است که با بحث جذب توریست و آماده سازی و رفع موانع تولید می‌تواند تحقق پیدا کند که خوشبختانه در مجموعه ما فرد متخصص با این موضوع وجود دارد، همچنین باید بستر و شرایطی در سازوکارها و سیاست‌گذاری‌های شهری برای جذب توریست فراهم بیاوریم.

وی با بیان اینکه مجموعه خدمات شهرداری مسائل خاص صنفی دارد که باید بر روی این مسائل از نظر ساختار سازمانی اصلاحاتی صورت بگیرد، تصریح می‌کند: این کار به صورت علمی در تخصص من است و بنده آمده‌ام که یک سری کارهای حاشیه‌ای که مشکل مجموعه سیستم کارمندان و مجموعه خدمات شهرداری است را در قالب ساختار سازمانی ساماندهی و عملیاتی کنم.

این منتخب شورای شهر اصهفنام معتقد است که بسترسازی برای احیای هویت تاریخی اصفهان به جذب توریست و در نهایت به توسعه و رونق کسب و کار منجر می‌شود. در واقع در بیان وی یکی از اصلی‌ترین راهکارهای تولید و اشتغال در اصفهان سرمایه‌گذاری روی موضوع گردشگری و هویت تاریخی است.

«یکی از ویژگی‌هایی که مکمل جذب توریست است و در کلان جریان مدیریت شهری آن طور که باید و شاید به جایگاه آن توجه نشده بحث احیای بافت تاریخی و احیای بافت‌های کهن است» منتخب پنجمین دوره شورای شهر اصفهان بر این موضوع تأکید می‌کند و می‌گوید:  هر چند اقدامات کوچکی در این راستا صورت گرفته است ولی قطعاً ما می‌خواهیم در این زمینه سیاست‌گذاری لازم را انجام دهیم که بافت‌های تاریخی احیا شود.

وی بیان می‌کند: به جای آن که اقدام به گسترش بی‌رویه شهر کنیم باید احیا بافت‌ها و ایجاد معابر و ساز و کار مناسب برای احیای بافت تاریخی را در دستور کار قرار دهیم تا هویت شهری ما حفظ شود، این کار سبب جذب توریست خواهد شد توریستی که به ایران و حتی اصفهان سفر می‌کند توریست فرهنگی است و برای دیدن آثار تاریخی سفر می‌کند پس با احیای بافت تاریخی به افزایش و جذب توریست کمک کرده‌ایم.

 فصل "کسب و کار" در شورای شهر اصفهان

آنچه از صحبت‌های منتخبان شورای شهر اصفهان برمی‌آید لزوم توجه به موضوع اشتغال و فراهم سازی بستر کسب و کار است.

اعضای شورای شهر اصفهان در فصل پیشروی مدیریتی، یکی از اولویت‌های کاری خود را رونق محیط کسب و کار عنوان می‌کنند.

بدون شک رونق تولید و اشتغال وابسته به تعامل دستگاه‌های متولی و شناسایی همه ظرفیت‌های موجود در اصفهان است. در این راستا همه ظرفیت‌ها باید گردهم آمده تا شورای شهر با کمک سایر متولیان امر گزینه‌های متنوعی را برای بهبود محیط کسب و کار در اصفهان که امروز با بحران تعطیلی و نیمه تعطیل شدن بنگاه‌های اقتصادی خرد و متوسط و کسب و کارهای کوچک روبه‌رو است فراهم کند.


منبع : تسنیم 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار