معاون پژوهشی حوزه علمیه خواهران استان اصفهان گفت: کرسی‌های آزاداندیشی در 50 مدرسه علمیه خواهران استان اصفهان با قوت در حال برگزاری است که در آن تلاش شده تا دغدغه فکری طلاب در حوزه‌های اجتماعی، دینی و سیاسی مورد بحث قرار گیرد، حضور استاد داور و طلاب مخالف و موافق شیوه اداره این کرسی‌هاست که بیش از 2 ساعت به طول می‌انجامد.
کد خبر: ۴۸۰۰۴۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱ 10 August 2017
به گزارش تابناک : زهرا سهرابی امروز پیرامون جشنواره علامه حلی اظهار کرد: امسال در این جشنواره 1209 اثر از حوزه‌های علمیه خواهران را دریافت کردیم که از این تعداد 173 اثر به مرحله ارزیابی تفصیلی راه یافت و نهایتاً 29 اثر به عنوان برگزیدگان کشوری از بین آثار طلاب خواهر انتخاب شد.

وی با اشاره به افزایش تعداد شرکت‌کنندگان و آمار برگزیدگان نسبت به سال گذشته افزود: اختتامیه هشتمین دوره استانی جشنواره علامه حلی و نهمین دوره کشوری آن شهریورماه برگزار می‌شود، این جشنواره به بررسی و ارزیابی مقالات، تحقیقات پایانی و پایان‌نامه‌های طلاب می‌پردازد و بعد از ارزیابی اجمالی در مرکز مدیریت حوزه علمیه استان جهت ارزیابی تفصیلی به دبیرخانه ارسال و برترین‌ها انتخاب می‌شوند.

معاون پژوهشی حوزه علمیه خواهران اصفهان تأکید کرد: در این جشنواره به جز شرط سنی زیر 40 سال، محدودیت موضوعی و زمانی وجود نداشته است و از همه سطوح حوزه علمیه در آن شرکت کرده‌اند البته برای ارزیابی آثار و رعایت عدالت، آثار طلاب در هر سطح به صورت مجزا داوری می‌شوند.

سهرابی به فعالیت معاونت پژوهشی حوزه علمیه اصفهان هم اشاره کرد و گفت: این معاونت 50 مدرسه علمیه را تحت پوشش دارد و شرکت در جشنواره‌های مختلف از جمله جشنواره رشد که به صورت گروهی تدارک دیده شده، جشنواره بانوی کرامت و ارائه تحقیقات و پژوهش‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله فعالیت‌های این معاونت است.

وی یادآور شد: عمر حوزه‌های علمیه خواهران در کشور کمتر از 20 سال بوده و طبیعی است که معاونت پژوهشی آن هم نوپاست ولی کارهای خوبی در مورد آن صورت گرفته شده است تا در پژوهش‌ها آنچه نیاز جامعه و نیاز طلاب بوده، برطرف شود و مورد استفاده قرار گیرد؛ در این خصوص شیوه‌نامه‌هایی نیز تدوین شده که به کلیه مدارس ابلاغ شده است.

سهرابی در خصوص ارتباط بین حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: اگرچه به طور جداگانه در این زمینه کار خاصی انجام نشده است ولی بسیاری از اساتید حوزه در دانشگاه هم تدریس دارند و به نوعی رابط حوزه و دانشگاه هستند، حتی بعضی از طلاب در دانشگاه هم مشغول تحصیل هستند؛ از آنجا که در این زمینه آیین‌نامه خاصی وجود ندارد به قدر کافی نتوانسته‌ایم با دانشگاه هم‌فکری و هماهنگی داشته باشیم.

معاون پژوهشی حوزه علمیه خواهران استان اصفهان اضافه کرد: کرسی‌های آزاداندیشی در 50 مدرسه علمیه خواهران با قوت در حال برگزاری است که با استقبال خوبی مواجه شده و از گروه‌های دانشجویی هم برای شرکت در آن دعوت به عمل آورده می‌شود، در این کرسی‌ها تلاش شده تا دغدغه فکری طلاب در حوزه‌های اجتماعی، دینی و سیاسی مورد بحث قرار گیرد، حضور استاد داور و طلاب مخالف و موافق شیوه اداره این کرسی‌هاست که بیش از 2 ساعت به طول می‌انجامد.

وی به داغ شدن این کرسی‌ها در ایام انتخابات هم اشاره کرد و افزود: با وجود فضای مجازی شبهات زیادی در این زمینه مطرح می‌شد که در این جلسات حتی مباحثی چون فلسفه شعار مرگ بر آمریکا هم مورد بحث قرار می‌گرفت که برای طلاب بسیار کاربردی بود.

سهرابی اذعان کرد: شناسایی نقاط ضعف و تبدیل آن به نقاط قوت از اولویت‌های معاونت پژوهشی بوده است که هر کجا با کاستی و نقصی مواجه شده، آن را به مدیریت حوزه علمیه منعکس کرده است.

وی تأکید کرد: همکاری‌هایی نیز با سازمان‌ها و نهادهای مختلفی چون پژوهشکده رویان، شهرداری، معاونت امور بانوان استانداری و جامعةالمصطفی شکل گرفته است تا پژوهش‌های حوزه بهتر دیده شود.

معاون پژوهشی حوزه علمیه خواهران استان اصفهان به کنگره بین‌المللی «نقش شیعه در گسترش علوم اسلامی» هم اشاره کرد و گفت: این جشنواره با همکاری دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی و با توجه به شبهه وهابیت در خصوص عدم نقش شیعه در گسترش اسلام تدارک دیده شده و در اردیبهشت‌ماه سال آینده برگزار خواهد شد؛ از اصفهان برای این جشنواره تاکنون قریب 30 مقاله ارسال شده است که مهلت ارسال آثار تا ابتدای شهریورماه ادامه دارد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد پژوهش در میان طلاب فرهنگ‌سازی شود تا آثار طلاب برای استفاده سطح جامعه نشر یابد.

منبع : فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار