کد خبر: ۳۴۶۷۸۵
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۵ 21 December 2016
تابناک اصفهان: مهران آنلاین نوشت: چندی پیش طرحی از طرف معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان به شورای فرهنگ عمومی پیشنهادشد با عنوان " ایجادرصدخانه فرهنگی اصفهان". بعد از ارایه طرح موضوع در کمیته ها مطرح و سپس درجلسه اصلی شورا  به تصویب رسید. از آن زمان تاکنون که بیش از شش ماه می گذرد هنوز خبری از ایجاد رصدخانه نیست.
 
نمی دانم آیا همه مصوبات شورای فرهنگ عمومی به این وضع مبتلا می شوند یا این طرح دچار حادثه فراموشی شده است؟ یکی ازمهمترین ابزاز برای فعالیت فرهنگی شناخت از وضع موجود است. درحال حاضر جلسات متعددی در رابطه با ناهنجاری های اجتماعی وفرهنگی دراستان تشکیل می شود وبعضا آمارهای نگران کننده ای نیز ارایه می شود اما هیچ کجا این آ مار جمع بندی نهایی نمی شود ودستورالعمل مستمر وقابل پیگیری ارایه نمی شود.
 
بعضی وقت ها بصورت جزیره ای برای برخی دستگاه ها دراین صورتجلسه ها نسخه هایی تجویز می شود اما هم تصویب کننده وهم اجرا کننده می داند که این کار ازدست اجراکننده خارج است وبرخی مواقع آنقدر معضل بزرگ است که چندین دستگاه هم اگر جمع شوند نمی توانند کاری بکنند.
 
اصلا بعضی چالش ها و معضلات فرهنگی آنقدر مشکل زا شده که به گونه صورت جلسه و تعیین وظیفه اداری قابل حل نیست.گرچه می دانیم باتشکیل صرف رصدخانه هم مشکلات حل نمی شود اما رصدخانه می تواند یگ گام اصولی واساسی برای  شناخت دقیق وصحیح مساله باشد.                                      

مزایای ایجاد رصدخانه فرهنگی                               

1- جلوگیری از آمارهای سلیقه ای وافواهی.    

2- شناخت دقیق وعلمی مسایل وچالشها ونابهنجاری های جامعه تحت مطالعه.      

3-طبقه بندی مسایل درقالب عادی و محرمانه وساماندهی حل مسیله باروش تقسیم مسیولیت بین دستگاه های دولتی وخصوصی.      

4-اندازه گیری حل مسیله پس از احاله موضوع به دستگاه یا تشکیلات مربوطه.            

5- کنترل آسیب های اجتماعی بواسطه اشراف بر آمار باتوجه به وظیفه دستگاه مدعی دارای مسیولیت.                                                                                                                                                                                              و............                                                                                                                                                                                                                                                       

شاید درحال حاضر برخی دستگاهها علاقه چندانی نداشته باشند که مسایل بصورت دقیق ارزیابی شودوهمچنین تقسیم مسیولیت گردد چرا که دراین آشفته بازار کلی گویی  بهتر می توان از پاسخگویی شانه خالی کرد. درخیلی از این جلسات مطالب به صورت سخنرانی وکلی گویی ارایه می شود وسخنان   بیشتر مشاهدات شخصی وفردی است وبه همین راحتی هم می توان آنها را انکار کرد.   ودرنتیجه پیگیری نکرد.   چرا که جلسه ای تشکیل شده ویک عده ای حرفی زده اند وبرخاسته اند ورفته اند  . وبرخی حرفها هم می تواند مثل داستان ملا نصرالدین باشد که گفت  اینجا وسط دنیا است و وقتی به او گفته شد :  ثابت کن . او پیشنهاد داد  :  بروید متر کنید.

بعضی وقت ها در جلسات رسمی آماری ارایه می شود که اگر این آمار صحت داشته باشد قاعدتا این افراد این قدر  راحت نباید با آرامش جلسات را ادامه دهند وبر این کرسی های مسئولیت تکیه زنند.اما آمارها ارایه می شود وهمه هم پیه دل باز کرده اند وبازهم درجلسات بعدی با رویی گشاده می آیند ومعلوم است که شب را آسوده خوابیده اند وحقوق مکفی هم داشته اند وبچه هاراهم به مدرسه غیرانتفاعی فرستاده اند وجزیره امنی برای خود دارند.وکمتر دغدغه بچه های کار   وبچه های به مدرسه نرفته  وسرقت در دوران نوجوانی   ومعضلات شبکه های اجتماعی    وپارتی های دسته جمعی    و  مشروبات الکلی    وروابط اجتماعی  را دارند.                                                                                                                                             

امیدواریم آقای قاسم زاده درکنار کارهای متعدد خود به این امر که قبلا یکی از آرزوهای ایشان بود نیز توجه کنند ومبادا  که این مهم در لابلای  کارتابل ها و  روزمرگی ها گم شود چراکه دوران مسیولیت ها کوتاه است وفقط کارهای اساسی وزیربنایی ماندگاراست  ورصدخانه فرهنگی اصفهان   می تواند یکی از این کارها باشد.

منبع: تابناک
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۱
عالی بود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار