یادداشت ویژه حجت الاسلام زائری؛
از فرصت شادی و نشاط نوروز که جمع خانواده‌ها و همراهی کوچکترها در کنار بزرگترها هست به عنوان فضایی جهت ترویج مطالعه و دعوت به دانش و بینش و آگاهی کتاب بهره ببریم و به عبارتی نوروزمان را نوروز مطالعه و کتابخوانی کنیم.
کد خبر: ۲۰۰۳۵۱
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۳ 20 March 2016
تابناک اصفهان: حجت الاسلام محمدرضا زائری در یادداشتی برای خبرگزاری فارس پیرامون «عیدانه کتاب» نوشت: «ضرورتی ندارد عیدی رایج که وجه نقد و اسکناس و امثال این‌ها است را حذف کنیم بلکه باید تلاش کرد کتاب را به فضای عیدی وارد کنیم.

یعنی از فرصت شادی و نشاط نوروز که جمع خانواده‌ها و همراهی کوچکترها در کنار بزرگترها هست به عنوان فضایی جهت ترویج مطالعه و دعوت به دانش و بینش و آگاهی کتاب بهره ببریم و به عبارتی نوروزمان را نوروز مطالعه و کتابخوانی کنیم.

طبیعتا کتاب‌هایی که برای این منظور استفاده می‌کنیم باید چند ویژگی داشته باشند:

اولا باید عمومی باشند؛ نه کتاب‌های تخصصی یا خاص که مناسب همه طیف‌ها و طبقات اجتماعی مخصوصا خانواده‌ها نیستند.

ثانیا خوشخوان و روان و جذاب باشند که در فضای تعطیلی و اوقات فراغت نوروز بشود از آنها لذت برد.

ثالثا باید کم حجم و ارزان قیمت باشند که بتوان تعدادی از آنها تهیه کرد و هدیه داد. البته اگر کسی بخواهد کتاب لوکس و گران‌قیمت هدیه بدهد به خودش بستگی دارد.

در ادامه بد نیست به یک خاطره اشاره کنم: «چند سال قبل زمانی که لبنان ساکن بودیم یکبار روز اول فروردین یکی از دوستان ایرانی بعضی از دانشجویان و خانواده‌های ایرانی آشنا را دعوت کرد و با همکاری هم سبزی پلویی درست کردند و جلسه صمیمانه و خوبی فراهم شد.

آنجا در آن جمع دوستانه، آقای دکتر شهیدی فرزند مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی که آن وقت لبنان بودند به هرکدام از ما یک نسخه کوچک از رباعیات خیام عیدی دادند، هنوز خاطره شیرین این عیدی کتاب برای من باقی مانده و از کتاب استفاده می‌کنم.»

خیلی از ناشران در انبار خود کتاب‌های کوچک و ارزان قیمت را از سال‌های قبل دارند که با قیمت قدیم حاضرند آنها را به فروش رسانند و اگر کسی با تعداد بالا مثلا بیست یا سی نسخه بخواهد تخفیف هم می‌دهند.

با قدری جستجو و پیگیری جدی می‌شود از این کتاب‌ها پیدا کرد که معمولا می‌توانند انتخاب‌های خوبی برای عیدی دادن باشند.»
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار